SIATKA OGRODZENIOWA

KOROZJA SIATKI OGRODZENIOWEJ

NAPRAWA SIATKI OGRODZENIOWEJ

Siatka ogrodzeniowa to jeden z popularniejszych sposobów zabezpieczania terenu przed intruzami. Montuje się ją łatwo, szybko i ekonomicznie. Nawet jeśli frontowa część ogrodzenia jest bardziej reprezentacyjna, to i tak siatka ogrodzeniowa często znajduje się na tyłach posesji. Jednak podobnie jak inne elementy z metalu poddawane  wpływom czynników atmosferycznych, również ten typ ogrodzenia ulega korozji i wymaga konserwacji. Koniec lata to dobry moment na przeglądy i naprawy wokół domu przed jesienną słotą. Pogoda nadal sprzyja, dni są długie, więc wszelkie prace konserwacyjne można wykonać w tygodniu zamiast poświęcać na nie weekend.  Jak w sierpniu została odnowiona nasza siatka ogrodzeniowa, opowiemy w dzisiejszym wpisie : )

KOROZJA SIATKI OGRODZENIOWEJ

W sytuacji gdy ogrodzenie jest zniszczone przez rdzę na dużym odcinku, najlogiczniejszym posunięciem jest jego wymiana. Jednak nasza kilkunastoletnia siatka była skorodowana tylko w niewielu miejscach, dlatego zdecydowaliśmy się na ekologiczny grunt antykorozyjny Polrust®. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ produkt ten można nanosić na powierzchnie stalowe i żeliwne nie całkiem oczyszczone z korozji.

W czasie wysychania powłoka Polrustu® zmienia barwę z beżowej na czarną. Po wyschnięciu produkt ten wiąże się z podłożem fizycznie i chemicznie, tworząc podkład pod nawierzchniowe farby dekoracyjne, np. Cynkal®  i EkoCynkal Gruntoemalia 2 w 1. Polrust® może też służyć jako farba ochrony czasowej. Wystarczy tylko jedna warstwa  do ustanowienia bariery przed korozją nawet na kilkanaście miesięcy.  Natomiast ochronę wieloletnią grunt ten zapewnia w połączeniu z farbami alkidowymi, chlorokauczukowymi i akrylowymi. Ponadto na Polrust® można nakładać szpachle, m.in. akrylowe oraz epoksydowe. Dlatego naszym zdaniem środek ten zasługuje na miano “pożeracza rdzy” ; ).

 

NAPRAWA SIATKI OGRODZENIOWEJ

Etap 1

Etap 1 naprawy siatki ogrodzeniowej to związanie produktów korozji. Poniżej dzielimy się kilkoma praktycznymi poradami z naszego doświadczenia.

  • Wybraliśmy dzień pogodny, ale niezbyt upalny. Deszcz i silny wiatr zepsują całą robotę. Również zbyt natarczywe słońce i wysokie temperatury (powyżej +25oC) nie sprzyjają malowaniu. Jeśli jednak panują upały, trzeba zaczynać skoro świt. 
  • W przypadku naszej siatki przygotowania ograniczyliśmy do odtłuszczenia powierzchni ekologicznym preparatem Ekosolwent®.
  • Ważne, aby Polrust® nanosić na wilgotne podłoże, czyli takie, które niecałkowicie wyschło po myciu/ odtłuszczeniu, dlatego… 
  • …pracowaliśmy na dwie ręce: jedna osoba odtłuszczała skorodowane fragmenty ogrodzenia, a druga gruntowała wciąż wilgotną siatkę “pożeraczem rdzy”. Uwierzcie, że to rozwiązanie o połowę skraca robotę!
  • Najlepiej sprawdziły się pędzelki płaskie lecz nie za szerokie.
  • Osoby z małym doświadczeniem w malowaniu namawiamy do pracy w rękawiczkach. Nawet najlepsze farby to produkty chemiczne i radzimy, żeby nie miały styczności ze skórą. Jeśli macie wprawę, to malujcie tak jak my, ale pamiętajcie, by koniecznie założyć rękawiczki przy myciu narzędzi.

Etap 2

Etap 2 naprawy siatki ogrodzeniowej to utrwalenie zabezpieczonego przed dalszą korozją metalu poprzez zastosowanie powłoki ochronnej. Czyli po prostu pomalowanie ogrodzenia farbą nawierzchniową. Jak to zrobić prawidłowo, aby mieć spokój z ogrodzeniem na długie lata – poniżej nasze wskazówki.

  • Po zakończeniu etapu 1 odczekaliśmy jeden dzień, by zastosować farbę nawierzchniową Cynkal®. Jeśli jednak pogoda pokrzyżowałaby Wam szyki, możecie spokojnie odczekać dużo dłużej, nawet kilka miesięcy – choć zdecydowanie namawiamy do krótszej przerwy : ).
  • Podobnie jak w przypadku pierwszego etapu malowaliśmy płaskimi pędzelkami. Tym razem również na dwie ręce, ale już tą samą farbą.
  • Aby uniknąć zacieków pilnowaliśmy się, by konsekwentnie nabierać niewielką ilość farby. Dzięki temu nie skapywała lecz równomiernie rozlewała się na siatkę. Efekt pokazujemy na zdjęciu.
  • Więcej porad na temat malowania ogrodzeń z metalu znajdziecie TUTAJ.

Naszą siatkę malowaliśmy na czarno, czyli w tym samym kolorze, w jakim zasycha “pożeracz rdzy”. Jednak farba Cynkal® to także inne kolory i dodatkowe efekty specjalne, np. metaliczny czy młotkowy. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie ;).

Ten sposób renowacji siatki ogrodzeniowej to ekonomiczne lecz troszkę żmudne i nudnawe zajęcie. Jednak na pewno nie jest trudne i może to zrobić każdy, kto ma dobre chęci : ). Zachęcamy też do przeczytania innych artykułów na temat konserwacji ogrodzeń oraz walki z korozją. Więcej o “pożeraczu rdzy” dowiesz się TUTAJ. Jak dbać o ogrodzenia z betonu piszemy w TYM ARTYKULE. Jeśli interesuje Cię czym jest rdza, zapraszamy do lektury TEGO WPISU. Jeżeli natomiast leży Ci na sercu dobro naszej planety, przeczytaj też co to są FARBY PRZYJAZNE ŚRODOWISKU. Przyjemnej lektury!

Podziel się :)