MALUJ EKOLOGICZNIE - FARBY PRZYJAZNE ŚRODOWISKU - Fabryka Farb i Lakierów MALEXIM

MALUJ EKOLOGICZNIE – FARBY PRZYJAZNE ŚRODOWISKU

CZYM SĄ EKO-FARBY

DOBRE FARBY EKOLOGICZNE

Rynek farb i lakierów, podobnie jak inne branże chemiczne, idzie z duchem czasu oferując coraz więcej produktów przyjaznych środowisku naturalnemu. Dlatego dziś możesz kupić farby nie tylko spełniające wymagania wytrzymałościowe i estetyczne, ale również  ekologiczne. Czy wiesz co to znaczy?  Czy kupując farby umiesz wybrać takie, które nie są szkodliwe dla Twojego zdrowia i otoczenia? W dzisiejszym wpisie podpowiemy  czym się kierować, aby zrobić “ekologiczne zakupy”.

CZYM SĄ EKO-FARBY

Eko-farby to przede wszystkim produkty wodorozcieńczalne. Ich rozcieńczalnikiem (a więc podstawowym składnikiem) jest woda, całkowicie bezpieczna dla człowieka i Planety. Malując farbą wodną nie uszkodzisz sobie skóry, nie poczujesz też intensywnego, “chemicznego” zapachu. Dzieje się tak dlatego, że produkty wodorozcieńczalne nie zawierają w swoim składzie szkodliwych dla zdrowia rozpuszczalników i amoniaku. Ponadto zawierają zminimalizowaną ilość lotnych związków organicznych ( tzw. LZO).

LZO – to substancje, które odparowują z farby, podczas jej aplikacji i wysychania. Wdychanie wysokich stężeń lotnych związków organicznych jest niebezpieczne dla organizmu nie tylko człowieka, ale też zwierząt. Poza tym emisja do atmosfery LZO skutkuje powiększaniem dziury ozonowej. Z tego względu Unia Europejska odgórnie wprowadziła dyrektywy, zgodnie z którymi wszystkie farby i lakiery muszą zawierać obniżoną zawartość szkodliwych dla środowiska Lotnych Związków Organicznych (LZO), która wynosi maksymalnie 30 g/l. Przepis ten obowiązuje od dnia 01.01.2010 wszystkich producentów i dystrybutorów farb i lakierów na terenie Unii Europejskiej. Dodatkową zaletą farb wodorozcieńczalnych jest długi okres przydatności i zmniejszone zagrożenie pożarowe.

 

DOBRE FARBY EKOLOGICZNE

Najbardziej popularnymi eko-farbami są wyroby, w których spoiwem jest żywica akrylowa. Dlatego noszą one nazwę farb akrylowych.

Jeszcze nie tak dawno wskaźniki wytrzymałościowe „zdrowych” farb nie dorównywały produktom rozpuszczalnikowym. Jednak obecnie farby te stanowią udane połączenie  najnowszej technologii i wysokich parametrów technicznych. Do tego stopnia, że dobrej jakości farbą ekologiczną pomalujesz wszelkich metale, tworzywa sztuczne, drewno i betonu, a także dachy i grzejniki.

Takim uniwersalnym produktem jest wodorozcieńczalna gruntoemalia akrylowa EkoCynkal.

Ekologiczne produkty to także bejce, lakierobejce i lakiery – polecamy: Aquapol Impregnat, Aquapol Lakierobejca, Ekocynkal Lakier oraz ekologiczny lakier do podłóg Aquaparkiet.

Natomiast doskonałym rozwiązaniem do efektów dekoracyjnych wewnątrz pomieszczeń będzie Aquapearl  – perłowa farba akrylowa na drewno, beton i metal, przeznaczona do malowania dekoracyjnego ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz elementów drewnianych, betonowych, metalowych.

Jeśli natomiast szukasz ekologicznego produktu do usuwania na zimno brudu i tłuszczu, np. olejów, smarów, bitumów z dowolnych powierzchni przed malowaniem, tutaj sprawdzi się Ekosolwent®.

Wszystkimi produktami ekologicznymi możesz malować w pomieszczeniach o słabej wentylacji.

Nawet najlepsza farba ekologiczna nie pomoże, jeśli Twoje zachowania nie będą sprzyjać środowisku naturalnemu. Dlatego pamiętaj, aby zużyte opakowania po farbie zostawić w tzw. PSZOK-ach, czyli Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Co prawda resztki farby ekologicznej nie należą do kategorii tzw. odpadów niebezpiecznych, ale niejasności legislacyjne mogą skutkować niepotrzebnymi karami, jeśli wiadro po farbie trafi do “plastików”.

Podziel się :)