MOJA FARBA ŹLE MALUJE!

ZAPLANUJ KUPOWANIE

DLACZEGO "FARBA ŹLE MALUJE"

Produkujemy farby już prawie 30 lat. Jednak od czasu do czasu wraca od Was ten sam sygnał: “Pomocy! Dlaczego moja farba źle maluje?”  Ostatnio tak pisał do nas pan Marek: “Po częściowym pomalowaniu ogrodzenia farbą Cynkal® zabrakło mi rozcieńczalnika Malsolwent 1. Sprzedawca polecił rozcieńczalnik Malsolwent 2 (gdyż nie miał na stanie “Nr 1”). Poinformował też, że rozcieńczalnik nie wpłynie na kolor czy strukturę farby. Czy mogę faktycznie malować rozcieńczalnikiem Malsolwent 2, gdyż mam wrażenie, że po pomalowaniu części ogrodzenie jest bardziej matowe?”  Mail pana Marka zainspirował nas. Dlatego w tym wpisie radzimy jak prawidłowo przygotować się do malowania. Dowiesz się też jak zrobić dobre zakupy w sklepie z farbami. A wszystko po to, żeby nie pojawił się problem “moja farba źle maluje” ; )

ZAPLANUJ KUPOWANIE

Czy stosujesz powszechnie uznaną dobrą praktykę robienia listy zakupów, zanim wybierzesz się do sklepu? A może zdarzyło Ci się kiedyś kupić wszystko, tylko nie to, co faktycznie było Ci potrzebne, bo zakupy przebiegły spontanicznie? Nieprzemyślane zakupy farb niosą za sobą bardziej kłopotliwe i kosztowne konsekwencje niż szaleństwo w markecie spożywczym. Dlatego zanim wybierzesz się po farby:

  • zmierz ile m2 masz do pomalowania
  • oblicz ile litrów farby będzie Ci potrzebne, uwzględnij pewien zapas
  • przy obliczeniach standardowo planuj dwukrotne malowanie chyba, że zabezpieczasz szczególnie narażoną na uszkodzenia powierzchnię – w takim przypadku weź pod uwagę 3 warstwy
  • spisz także jakie produkty uzupełniające będą Ci potrzebne (podkład, rozcieńczalnik, lakier, etc.).

Informacje o wydajności farby znajdziesz w Internecie w karcie technicznej wyrobu, na etykiecie opakowania (przykład na zdjęciu) i u sprzedawcy farb. Zawsze sprawdzaj zalecenia producenta.  

Jednak nie tylko wydajność ma wpływ na to ile puszek farby kupisz. Równie istotne jest dopilnowanie, aby nabyć produkty z tej samej partii*, względnie – szarży produkcyjnej*. 

Jest to bardzo ważne, ponieważ wyroby z różnych partii/ szarży mogą nieznacznie różnić się lepkością lub odcieniem. W praktyce oznacza to, że mogą inaczej wyglądać na pomalowanej powierzchni i w różnym stopniu stanowić jej zabezpieczenie.

*Partia produkcyjna – łączna liczba wyrobów tego samego rodzaju wykonanych w określonym ciągu technologicznym bez przerw, w których ciąg ten zajmowałby się wytwarzaniem innych produktów.

*Szarża produkcyjna – zamknięty cykl produkcyjny dotyczący przerobu jednej partii surowca.

DLACZEGO "FARBA ŹLE MALUJE"

Wróćmy do pana Marka i jego pytania. 

Po pierwsze potwierdzamy, że do rozcieńczania farby Malsolwent 1 można użyć produktu Malsolwent 1 lub  Malsolwent 2 i  nie wpłynie to na zmianę koloru.

Jednak co zrobić, gdy malując większe powierzchnie nie udało Ci zakupić wystarczającej ilości produktów? Do tego sprzedawca oferuje wyroby z różnymi datami produkcji? 

Otóż w tej sytuacji przed użyciem koniecznie zmieszaj farby ze wszystkich opakowań. W ten sposób zabezpieczysz się przed ewentualnymi różnicami w kolorze, czy też lepkości.

Pamiętaj też, że różne ilości rozcieńczalnika dodane do farby przed malowaniem mogą tak zmienić lepkość farby, że nieświadomie zaaplikujesz różne jej grubości na sucho. Tymczasem niższa lepkość farby powoduje wzrost jej rozlewności, czyli nałożenie cieńszej warstwy farby.

W przypadku gruntoemalii Cynkal® ma to dodatkowe konsekwencje, gdyż połysk powłoki tego produktu jest wprost proporcjonalny do grubości jego nałożenia. Innymi słowy cieńsza warstwa wyda Ci się bardziej matowa.

Jeżeli do tego dołożymy zjawisko optyczne, które polega na tym, że powłoki z połyskiem są postrzegane jako ciemniejsze niż matowe – okazuje się, że nie zaplanowane zakupy skutkują ryzykiem przemalowania całego ogrodzenia.

Do tego wszystkiego pamiętaj, że farba to nie tylko kolor, cały artykuł na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Życzymy Wam, aby problem “moja farba źle maluje” omijał Was szerokim łukiem : )

Podziel się :)