PRZECHOWYWANIE FARB

ZABEZPIECZ OPAKOWANIE

ZNAJDŹ WŁAŚCIWE MIEJSCE

PRZECHOWYWANIE FARB - JAK DŁUGO MOŻNA?

Zazwyczaj po zakończeniu prac malarskich zostajemy z pewnym zapasem farb. Co zrobić, kiedy zapas ten jest zbyt duży piszemy w artykule NIEWYKORZYSTANA FARBA. W tym samym wpisie podpowiadamy dlaczego pewną ilość farby warto zostawić. Natomiast dziś opowiemy jak wygląda prawidłowe przechowywanie farb. W szczególności  jest to ważne zimą, gdy temperatury schodzą poniżej zera, ale też latem przy dużych upałach. Przyjemnej lektury!

ZABEZPIECZ OPAKOWANIE

Połowa sukcesu, by móc skorzystać za jakiś czas z pozostawionej farby to… higiena pracy. Z pozoru tak drobna czynność jak oczyszczenie brzegów i dekla puszki z resztek jeszcze mokrej farby sprawi, że nie znajdziesz w niej za jakiś czas zaschniętych grudek, które wpadłyby przy ponownym otwarciu puszki.

Jeżeli zostało Ci sporo farby to pozostaw ją w oryginalnym i szczelnym opakowaniu. Dostęp powietrza spowoduje bowiem zasychanie farby na powierzchni. Gdy wiesz, że przechowywanie farb potrwa dłużej, umieść pod deklem puszki kawałek folii. Dzięki temu lepiej uszczelnisz opakowanie i dodatkowo zabezpieczysz farbę przez wspomnianymi już zaschniętymi resztkami z wieczka i brzegów.  Dobrym pomysłem jest również oklejenie krawędzi opakowania taśmą malarską i opisanie jego zawartości (kolor, co było tą farbą malowane, kiedy farba została użyta).

Jeśli natomiast po malowaniu pozostała Ci niewielka ilość farby, przelej ją do słoika ze szczelną zakrętką i opisz analogicznie jak puszkę. Zadbaj, aby słoik pozostawał w zacienionym miejscu.

! Nie stawiaj opakowań z farbami dnem do góry. To popularne niegdyś zalecenie przynosi więcej szkody niż pożytku, gdyż zazwyczaj zamiast efektu uszczelnienia dochodzi do wycieku farby.

! Przy zamykaniu wieczka nie używaj młotka – zamiast lepiej docisnąć zamknięcie doprowadzisz w ten sposób do jego rozszczelnienia odkształcając puszkę. 

ZNAJDŹ WŁAŚCIWE MIEJSCE

przechowywanie_farb_dom

Przechowywanie farb i lakierów bez względu na rodzaj, powinno odbywać się bez dostępu światła słonecznego. Najodpowiedniejszym miejscem do tego będą garaże, suche piwnice oraz zamknięte szafy. Unikaj strychów, wiat, wilgoci i skrajnych temperatur. Zakres temperatur, w jakich należy przechowywać farby to +50C – +300C. Poniżej tego przedziału farba zamarznie, a w konsekwencji ulegnie trwałemu rozwarstwieniu. Natomiast powyżej efekt będzie analogiczny, ale spowodowany odparowaniem.

! Zadbaj, by do pomieszczenia z farbami nie dostały się dzieci ani zwierzęta.

PRZECHOWYWANIE FARB - JAK DŁUGO MOŻNA?

Prawidłowo przechowywane farby możesz wykorzystać nawet po 2-3 latach. Choć czasem proces degradacji następuje już po kilku tygodniach. Czas przechowywania farb znacząco skraca dodanie rozcieńczalnika. Dlatego rozcieńczaj tylko tyle farby ile planujesz zużyć. Bardzo rozcieńczoną farbę wodną, tzn. powyżej 10%,  przechowuj do kilku dni. W przypadku pozostałych wyrobów (bazy chemiczne) okres przydatności znacznie się wydłuża. Przeterminowana farba wydziela drażniący zapach. Jest to znak, że nie nadaje się już do użytku i należy ją zutylizować.

! Przed przystąpieniem do malowania dłużej przechowywaną wcześniej otwartą farbą, sprawdź czy na jej powierzchni nie utworzył się kożuch. W takim przypadku zanim zamieszasz farbę zbierz go ostrożnie przy pomocą listewki, szpachelki albo zwyczajnej łyżki.

O tym dlaczego warto przechowywać farby i jak się pozbyć ich nadmiaru przeczytasz TUTAJ. Jeżeli leży Ci na sercu dobro naszej planety, przeczytaj też FARBY PRZYJAZNE ŚRODOWISKU

Podziel się :)