NIEWYKORZYSTANA FARBA

PO CO TRZYMAĆ NIEWYKORZYSTANĄ FARBĘ?

JAK WYKORZYSTAĆ RESZTKI FARBY?

Niewykorzystana farba nie musi być problemem. Przeciwnie,  przy planowaniu malowania zawsze zadbaj o pewien zapas farb, aby uniknąć dokupowania pojedynczych opakowań w trakcie pracy. Farby z różnych serii, czy też tzw. szarż produkcyjnych, mogą się bowiem nieznacznie różnić, np. odcieniem.  Piszemy o tym w artykule  MOJA FARBA  ŹLE MALUJE! Oczywiście zdarza się, że ilość zaplanowanych zapasów okazała się zbyt duża i rodzi się pytanie, co zrobić z niewykorzystaną farbą. Odpowiadamy na to w dzisiejszym wpisie.

PO CO TRZYMAĆ NIEWYKORZYSTANĄ FARBĘ?

Jeśli po remoncie została Ci niewykorzystana farba, nie pozbywaj się jej. W przyszłości może się przydać do punktowych poprawek lub zamalowania zaszpachlowanych uszkodzeń powierzchni, jak choćby niechcianych otworów po wkrętach. Poza tym warto zachować puszkę, aby w razie potrzeby wiedzieć jaką farbę dokupić.

W sytuacji, gdy pozostało Ci nieco więcej niewykorzystanej farby, pomyśl czy nie wykorzystać jej do drobnych prac malarskich, które uatrakcyjnią efekty remontu. Może masz kilka nadających się do przemalowania półek, albo pojedynczych szuflad, czy też uchwytów od szafek? Przemalowane osłonki doniczek również wywołają dobry efekt.  Nowoczesne gruntoemalie, takie jak np. Cynkal® nadają się do malowania różnych podłoży od metalu poprzez drewno na betonie skończywszy. Może zainspiruje Cię nasz wpis NOWE ŻYCIE OSLONEK NA KWIATY.

JAK WYKORZYSTAĆ RESZTKI FARBY?

Fabrycznie zamknięte opakowania z niewykorzystaną farbą możesz zwrócić w sklepie, o ile dysponujesz dowodem zakupu, a sklep honoruje zwroty. Co jednak zrobić z dużą ilością niewykorzystanej farby, która znajduje się w napoczętych puszkach? Wbrew pozorom możliwości jest kilka:

  • Zorganizuj wyprzedaż garażową – w czasach mediów społecznościowych poinformowanie o takim wydarzeniu jest bardzo proste.
  • Oddaj na cele charytatywne: na pewno  w Twojej okolicy znajdą się osoby potrzebujące lub instytucje, którym taka farba bardzo się przyda.
  • Znajdź w mediach społecznościowych lokalną grupę  Zero Waste lub Less Waste i tam zgłoś, że masz farbę do oddania za umowną czekoladę.

Generalnie zachęcamy Cię do zainteresowania się trendem slow design i nie wyrzucania  pochopnie niewykorzystanej farby. Jeżeli mimo wszystko potrzebujesz definitywnie  uprzątnąć zbędne pozostałości po malowaniu, miej na uwadze, że produkty chemiczne, a do nich należą farby, nie mogą zostać tak po prostu wyrzucone do śmieci.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, puszki z resztkami niewykorzystanej farby możesz zutylizować w tzw. Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Miejsce to znajdziesz  kontaktując się z lokalnym Urzędem Gminy lub w Internecie. Pamiętaj, aby do PSZOKu przekazać szczelnie zamknięte opakowania. Oprócz  niewykorzystanej farby, PSZOK przyjmuje także wodę po czyszczeniu narzędzi.

Podziel się :)