FELGI – CZY WARTO ODNAWIAĆ?

KIEDY WARTO ODNOWIĆ FELGI SAMOCHODOWE

JAK PRZEPROWADZIĆ RENOWACJĘ FELG

Felgi samochodowe, choć to z pozoru drobny element, zdecydowanie wpływają na estetykę całego pojazdu. Ich świeży i zadbany wygląd jest więc niewątpliwym atutem zarówno podczas użytkowania, jak i przy sprzedaży auta. Pytanie tylko, czy ich odnowienie się opłaca i czy warto samodzielnie się za to zabrać? O tym w dzisiejszym wpisie.

KIEDY WARTO ODNOWIĆ FELGI SAMOCHODOWE

Zanim zdecydujesz się na odnowienie felg w Twoim samochodzie, przede wszystkim oceń stopień ich zużycia. Naprawa felg bardzo wypaczonych i skorodowanych nie ma sensu, a czasem nawet w ogóle nie jest możliwa. Jeśli jednak upewnisz się, że felgi są w dobrym stanie, bez problemu możesz odnowić je samodzielnie. Dotyczy to zarówno felg stalowych jak i aluminiowych. Warunkiem powodzenia jest wybór profesjonalnej farby do metalu, najlepiej nowej generacji: 2 w 1 czyli gruntoemalii. W przypadku produktu Cynkal® w kolorze aluminiowym, koszt 0,7 l wynosi zaledwie 40 zł z VAT. 

JAK PRZEPROWADZIĆ RENOWACJĘ FELG

Przed rozpoczęciem renowacji zdejmij wszystkie ciężarki, a następnie dokładnie umyj felgi. Zrób to najlepiej myjką ciśnieniową, która skutecznie wypłucze cały brud ze wszystkich zakamarków.

Jeśli zdecydujesz się na wyjęcie felg z opon – przygotuj miejsce do malowania. W przypadku pozostawienia opon,  zabezpiecz je przed ubrudzeniem farbą z pomocą folii malarskiej.

WSKAZÓWKA: spuść trochę powietrza z opony, to ułatwi przyklejenie folii  malarskiej taśmą.

Jeśli podłoże jest tylko porysowane wystarczy, że przeszlifujesz je papierem ściernym o różnej gradacji. Zacznij od małej: np. 240, stopniowo ją zwiększając do 600, aż do uzyskania pożądanego wygładzenia powierzchni. W sytuacji gdy felgi mają ubytki, zaszpachluj je przed szlifowaniem. 

Jeżeli felgi są skorodowane, oczyść je jak najdokładniej. Wykonane z metalu możesz poddać piaskowaniu, niestety aluminiowe taki proces zniszczy. Zamiast piaskowania proponujemy “pożeracz rdzy”, Polrust® -wodorozcieńczalny, niepalny i nietoksyczny grunt antykorozyjny, który nie wymaga całkowitego oczyszczenia podłoża z efektów korozji i jest dużo tańszym sposobem na rdzę od piaskowania. Jak pozbyć się korozji przy pomocy preparatu Polrust® przeczytasz we wpisie POWIERZCHNIE STALOWE I ŻELIWNE – POŻERACZ RDZY.

Przed przystąpieniem do malowania pamiętaj, by:

  • odpylić powierzchnię
  • odtłuścić felgi odpowiednim preparatem, np. Ekosolwent®
  • spłukać podłoże wodą i pozostawić ją do wyschnięcia. 

Oto jak prawidłowo pomalować felgi:

  • maluj w dobrych warunkach pogodowych: bez deszczu, silnego wiatru i mocnego słońca
  • jeśli felgi odnawiasz po wyjęciu z opony – najlepiej zastosuj metodę natryskową, w innym przypadku używaj miękkiego pędzla w dwóch wielkościach: mniejszy do miejsc trudniej dostępnych, większy do pozostałych powierzchni
  • nabieraj mało farby, by uniknąć zacieków
  • nałóż przynajmniej dwie warstwy farby (a najlepiej trzy)
  • zachowuj odpowiednią przerwę pomiędzy aplikacją kolejnych warstw (w przypadku gruntoemalii Cynkal® są to 4 godziny).

Po zakończeniu pracy pozostaw felgi do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, a następnie udaj się na wyważenie kół, aby jeździć bezpiecznie. A może masz też inne felgi do pomalowania – niekoniecznie samochodowe? 

Podziel się :)