
KIEDY WARTO ODNOWIĆ FELGI SAMOCHODOWE
JAK PRZEPROWADZIĆ RENOWACJĘ FELG
Felgi samochodowe, choć to z pozoru drobny element, zdecydowanie wpływają na estetykę całego pojazdu. Ich świeży i zadbany wygląd jest więc niewątpliwym atutem zarówno podczas użytkowania, jak i przy sprzedaży auta. Pytanie tylko, czy ich odnowienie się opłaca i czy warto samodzielnie się za to zabrać? O tym w dzisiejszym wpisie.
KIEDY WARTO ODNOWIĆ FELGI SAMOCHODOWE
Zanim zdecydujesz się na odnowienie felg w Twoim samochodzie, przede wszystkim oceń stopień ich zużycia. Naprawa felg bardzo wypaczonych i skorodowanych nie ma sensu, a czasem nawet w ogóle nie jest możliwa. Jeśli jednak upewnisz się, że felgi są w dobrym stanie, bez problemu możesz odnowić je samodzielnie. Dotyczy to zarówno felg stalowych jak i aluminiowych. Warunkiem powodzenia jest wybór profesjonalnej farby do metalu, najlepiej nowej generacji: 2 w 1 czyli gruntoemalii. W przypadku produktu Cynkal® w kolorze aluminiowym, koszt 0,7 l wynosi zaledwie 40 zł z VAT.

JAK PRZEPROWADZIĆ RENOWACJĘ FELG



Przed rozpoczęciem renowacji zdejmij wszystkie ciężarki, a następnie dokładnie umyj felgi. Zrób to najlepiej myjką ciśnieniową, która skutecznie wypłucze cały brud ze wszystkich zakamarków.
Jeśli zdecydujesz się na wyjęcie felg z opon – przygotuj miejsce do malowania. W przypadku pozostawienia opon, zabezpiecz je przed ubrudzeniem farbą z pomocą folii malarskiej.
WSKAZÓWKA: spuść trochę powietrza z opony, to ułatwi przyklejenie folii malarskiej taśmą.
Jeśli podłoże jest tylko porysowane wystarczy, że przeszlifujesz je papierem ściernym o różnej gradacji. Zacznij od małej: np. 240, stopniowo ją zwiększając do 600, aż do uzyskania pożądanego wygładzenia powierzchni. W sytuacji gdy felgi mają ubytki, zaszpachluj je przed szlifowaniem.
Jeżeli felgi są skorodowane, oczyść je jak najdokładniej. Wykonane z metalu możesz poddać piaskowaniu, niestety aluminiowe taki proces zniszczy. Zamiast piaskowania proponujemy “pożeracz rdzy”, Polrust® -wodorozcieńczalny, niepalny i nietoksyczny grunt antykorozyjny, który nie wymaga całkowitego oczyszczenia podłoża z efektów korozji i jest dużo tańszym sposobem na rdzę od piaskowania. Jak pozbyć się korozji przy pomocy preparatu Polrust® przeczytasz we wpisie POWIERZCHNIE STALOWE I ŻELIWNE – POŻERACZ RDZY.
Przed przystąpieniem do malowania pamiętaj, by:
- odpylić powierzchnię
- odtłuścić felgi odpowiednim preparatem, np. Ekosolwent®
- spłukać podłoże wodą i pozostawić ją do wyschnięcia.
Oto jak prawidłowo pomalować felgi:
- maluj w dobrych warunkach pogodowych: bez deszczu, silnego wiatru i mocnego słońca
- jeśli felgi odnawiasz po wyjęciu z opony – najlepiej zastosuj metodę natryskową, w innym przypadku używaj miękkiego pędzla w dwóch wielkościach: mniejszy do miejsc trudniej dostępnych, większy do pozostałych powierzchni
- nabieraj mało farby, by uniknąć zacieków
- nałóż przynajmniej dwie warstwy farby (a najlepiej trzy)
- zachowuj odpowiednią przerwę pomiędzy aplikacją kolejnych warstw (w przypadku gruntoemalii Cynkal® są to 4 godziny).


Po zakończeniu pracy pozostaw felgi do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, a następnie udaj się na wyważenie kół, aby jeździć bezpiecznie. A może masz też inne felgi do pomalowania – niekoniecznie samochodowe?