WYKOŃCZENIE MA ZNACZENIE – KOLORY WOKÓŁ DOMU

BARWY RELAKSU - TARAS, BALKON, WERANDA

ESTETYCZNE OGRODZENIE

PERGOLE, MEBLE, DONICE

Dom to nie tylko budynek, ale także jego otoczenie: taras, balkon, weranda, ogród z małą architekturą, roślinność i sposób jej eksponowania, a przede wszystkim ogrodzenie. Może Cię to zdziwi, ale jednym z głównych czynników, które decydują o ogólnym wrażeniu, jakie zrobi na Twoich gościach posesja, jest dobór kolorów tych wszystkich elementów. O tym w dzisiejszym wpisie.

TARAS, BALKON, WERANDA

BARWY RELAKSU

O kolorze do pomalowania tarasu, werandy, czy balkonu decyduje kilka elementów. Poza oczywistym, czyli materiałem, z którego zostały one zbudowane, znaczenie ma także styl i kolorystyka fasady domu, ponieważ zewnętrzne przestrzenie przy budynku powinny być jego konsekwentnym uzupełnieniem. Jednak nadrzędna zasada brzmi: wygląd tarasu, balkonu czy werandy powinien sprzyjać relaksowi. Dlatego  jaskrawe kolory nie sprawdzą się na większych powierzchniach (podłoga, zadaszenie, zabudowa). Natomiast dobrze w tych miejscach wyglądają barwy naturalne.

W przypadku drewna są to wszelkie beże, brązy i miody. Możesz postawić na wyeksponowanie tego surowca zabezpieczając je bejcą, albo wybrać kryjącą farbę do drewna. Kieruj się nie tylko gustem, ale też kondycją drewna. Na temat różnicy pomiędzy bejcą i emalią przeczytasz TUTAJ.

Jeżeli mowa o betonie – tu sprawdza się jego naturalny, szary kolor, który wciąż pozostaje w modzie. Jeżeli jednak nie lubisz szarości, najbezpieczniejsze okażą się beże, brązy, lekkie błękity, zielenie i wszelkie odcienie ziemi. Więcej o malowaniu betonowego tarasu przeczytasz TUTAJ.

Uniwersalnym kluczem doboru farby do tarasu, werandy, czy balkonu może  być również kolorystyka elementów konstrukcyjnych domu. Jeśli więc np. dach jest ciemny, a ściany jasne, użyj ciemnej farby, która będzie do nawiązywać do dachu.

Ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić, przy wyborze koloru tarasu jest jego bezpośrednie otoczenie. Jeśli tonie w zieleni, możesz pozwolić sobie na bardziej jaskrawe barwy. Gdy natomiast sąsiaduje z trawnikiem, zdecyduj się na kolory stonowane, szczególnie jeśli lubisz wypoczywać w otoczeniu kolorowych donic z  kwiatami. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że mocne barwy z gamy żółcieni i pomarańczy przyciągają owady. Miej to na uwadze, jeżeli goście Ci nie są przez Ciebie mile widziani : )

ESTETYCZNE OGRODZENIE

KOLORY DLA METALU I BETONU

Mniej znaczy więcej – ta zasada sprawdza się także w przypadku kolorystyki ogrodzenia, bez względu na materiał, z jakiego zostało wykonane. Dlatego, przy malowaniu płotów, barierek i parkanów, minimalizuj ilość barw i stopień ich nasycenia. Dzięki temu zabiegowi stworzysz spójną i estetyczną całość z resztą otoczenia.

W przypadku metalowych parkanów najlepiej sprawdzą się ciemne odcienie szarości, grafitu oraz czerń. Jeśli w otoczeniu domu znajdują się akcenty zielone albo bordowe – te kolory także mogą dobrze komponować się na ogrodzeniu. Jeżeli styl budynku jest bardzo elegancki, pomyśl o wprowadzeniu elementów złotych lub srebrnych. W każdym przypadku warto rozważyć efekty specjalne (młotkowy, strukturalny, miox) – niektóre z nich pokazujemy TUTAJ. Zaakcentują one walory estetyczne metalu. Jak skutecznie pomalować ogrodzenia metalowe przeczytasz TUTAJ.

KOLORY DLA DREWNA

Nieco inaczej wygląda dobieranie koloru dla drewnianego płotu. W tym przypadku królują wszelkie barwy drewna – od ciemnego brązu, przez jaśniejsze tonacje rude i piaskowe, aż po biel. Niemniej generalna zasada pozostaje ta sama: kolor ogrodzenia powinien nawiązywać do elementów budynku, np. koloru stolarki, jego fasady lub najbliższego otoczenia. Tak więc, jeśli masz zielone okiennice – taki parkan może wyglądać bardzo dobrze. Gdy meble ogrodowe, pergole, altany albo trejaże są białe – taki kolor będzie też odpowiedni dla  ogrodzenia. Jeżeli natomiast szukasz rozwiązania uniwersalnego – zdecyduj się na naturalny kolor drewna, który będzie pasował do większości aranżacji.

Wybierając odcień farby dla ogrodzenia z betonu obowiązują Cię te same reguły. Uwzględnij kolorystykę elewacji i otoczenia domu (np. kostki brukowej), aby kolor płotu był w podobnej tonacji. Jeżeli Twój betonowy parkan znajduje się w pobliżu ulicy i jest narażony na większe zabrudzenia, zdecyduj się na ciemniejsze tonacje kolorów ziemi: brąz, szarość, grafit.

Istotny wpływ na odbiór ogrodzenia jest jego bezpośrednie otoczenie. Gdy ginie w roślinności, możesz pozwolić sobie na odważniejsze kolory. Jeżeli natomiast pozostaje na pierwszym planie, zdecyduj się na barwy stonowane. Gdy nie masz pomysłu na wygląd ogrodzenia, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór jednego z kolorów neutralnych, które sprawdzą się w większości przypadków (beże, brązy i szarości).

KOLORY OGRODU

PERGOLE, MEBLE, DONICE

Pergole, trejaże, altanki, ławki, meble ogrodowe, donice i skrzynie na kwiaty, płotki, to po prostu mała architektura, która –  choć mała z nazwy – ma duży wpływ na estetykę otoczenia Twojego domu.

Jednak w odróżnieniu od tarasu, czy parkanu – tutaj obwiązują nieco inne zasady. Oczywiście  wszystko, co zostało powiedziane wyżej o dopasowywaniu koloru do barw już występujących w najbliższej zabudowie, sprawdzi się także w tym przypadku. Na temat malowania drewnianych pergoli przeczytasz TUTAJ, a o meblach ogrodowych z metalu TUTAJ.

Mniejsze przedmioty, takie jak donice, skrzynie, meble ogrodowe – możesz wykorzystać jako kolorystyczne akcenty. Ponieważ nie są to duże powierzchnie, mogą występować niemal w każdym, nawet śmiałym kolorze. Pamiętaj jednak, by zachować umiar. Jeśli lubisz kolorowe krzesła, unikaj zestawiania ich z innymi kolorowymi elementami. Gdy pomalujesz każdą doniczkę na inny kolor, wyeksponuj je na jednorodnym tle, najlepiej neutralnym. Nie sadź w nich też kolorowych kwiatów. Jak dać nowe życie metalowym osłonkom na kwiaty przeczytasz TUTAJ.

Kiedy już przejdziesz przez wszystkie kolorystyczne decyzje pamiętaj, że o finalnym efekcie decyduje jakość farby, jaką wybierzesz. Do metalu, drewna i betonu polecamy uniwersalną gruntoemalię akrylową Cynkal®. Natomiast jako transparentna powłoka do konserwacji drewna sprawdzi się inny produkt 2 w 1: Aquapol Lakierobejca®, która łączy cechy bejcy z ochronnymi właściwościami lakieru.

Podziel się :)