PRZYGOTOWANIE GRZEJNIKÓW DO SEZONU

CZYSZCZENIE GRZEJNIKÓW

RENOWACJA GRZEJNIKÓW

URUCHOMIENIE GRZEJNIKÓW

Przyszła jesień i już niebawem większość czasu zaczniemy spędzać w zamkniętych ogrzewanych pomieszczeniach. Jak powinno wyglądać przygotowanie grzejników do sezonu grzewczego? Co zrobić, by kaloryfery efektywnie grzały i dobrze wyglądały? O tym w dzisiejszym artykule. Przyjemnej lektury!

CZYSZCZENIE GRZEJNIKÓW

Grzejniki wpływają na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Nie powinny być zakurzone lub brudne, aby nie powodowały wdychania alergenów i przykrych zapachów. Czyszczenie grzejników jest niby oczywiste i proste, ale… czy wiesz, że:

  • to jedna z najważniejszych czynności, jeśli macie w domu alergika?
  • używając mocnych detergentów ryzykujecie uszkodzenie powierzchni grzejnika?
  • wszystkie prace należy wykonywać na wyłączonym urządzeniu?

Jak więc czyścić grzejnik?

  • użyj ściereczki do starcia kurzu, a do wewnętrznych elementów szczoteczki na długiej rączce
  • jeśli zajdzie taka konieczność możesz zdjąć osłony
  • przy większych zabrudzeniach stosuj wodę z rozcieńczonym w niej mydłem.

RENOWACJA GRZEJNIKÓW

Jeśli Twoje grzejniki oprócz czyszczenia wymagają dodatkowej renowacji, to początek października jest ostatnim momentem na takie prace. Odnowienie grzejników nie jest trudne. Jednak pamiętaj o kilku odstawowych zasadach:

  • Nie musisz demontować kaloryferów lecz koniecznie zadbaj, aby były wyłączone.
  • Maluj odpowiednią farbą, która  dobrze przylgnie do podłoża, jest odporna na wzrost temperatury podłoża i może być stosowana w pomieszczeniach. Wszystkie te wymogi spełnia gruntoemalia Cynkal®.
  • Używaj narzędzi, które ułatwią Ci pracę: płaski pędzel kątowy z wygiętą rączką i zakrzywiony wałek to niezastąpiona pomoc przy malowaniu trudno dostępnych zakamarków grzejników.
  • Jak przeprowadzić renowację grzejników krok po kroku przeczytasz TUTAJ.

URUCHOMIENIE GRZEJNIKÓW

Zanim na dobre uruchomisz grzejniki upewnij się, że do wiosny Cię nie zawiodą i będą funkcjonować prawidłowo oraz efektywnie. Oto niezbędne czynności, które warto przeprowadzić:

  • Odpowietrzenie grzejników – Zapowietrzony kaloryfer nierównomiernie lub bardzo słabo grzeje, słychać w nim pluski i szumy. Możesz temu samodzielnie zaradzić poprzez odkręcenie zaworu odpowietrzającego, w który wyposażone są grzejniki CO. Gdy ucichnie dźwięk uchodzącego powietrza, a z zaworu zacznie kapać woda, odpowietrzenie jest zakończone i pozostaje Ci tylko zakręcić zawór odpowietrzający.
  • Kontrola poziomu i ciśnienia wody w instalacji grzewczej – W sytuacji gdy jedne kaloryfery są rozpalone, a inne zimne warto sprawdzić, czy ilość wody doprowadzona do grzejników jest prawidłowa. Robi się to poprzez tzw. kryzowanie, a wiec ograniczenie prędkości przepływu wody w jednym miejscu i przyspieszenie w innym.

Przygotowane w ten sposób do pracy grzejniki warto  zaopatrzyć w regulatory temperatury w celu zoptymalizowania kosztów ogrzewania.

 

 

O tym dlaczego warto przechowywać farby i jak się pozbyć ich nadmiaru przeczytasz TUTAJ. Jeżeli leży Ci na sercu dobro naszej planety, przeczytaj też FARBY PRZYJAZNE ŚRODOWISKU

Podziel się :)