JAKI PĘDZEL NAJLEPSZY DLA FARBY?

CO TO ZNACZY DOBRY PĘDZEL?

PODZIAŁ PĘDZLI

Często przy wszelkich zakupach, nie tylko farbiarskich, domyślnym kryterium doboru bywa cena. Też tak uważasz? Naszym zdaniem niewątpliwie ma ona znaczenie, ale z doświadczenia wiemy, że przy doborze pędzli malarskich liczy się też odrobina wiedzy o ich właściwościach i przeznaczeniu. W dzisiejszym wpisie chcemy się tą wiedzą z Tobą podzielić.

CO TO ZNACZY DOBRY PĘDZEL?

Pędzel malarski nie musi być z najwyższej półki cenowej, aby trzymać jakość. Dobre pędzle:

  • odpowiednio chłoną farbę
  • utrzymują farbę tak, by nie kapała
  • równomiernie rozprowadzają farbę
  • nie gubią włosia
  • nie tworzą smug
  • są trwałe.

Poza ogólnymi właściwościami, które świadczą o odpowiedniej jakości narzędzi malarskich,  pędzle można podzielić ze względu na kilka bardziej szczegółowych cech. My pokusiliśmy się o taką klasyfikację, aby ułatwić Ci decyzję, jakie narzędzie najlepiej wybrać do poszczególnych prac.

PODZIAŁ PĘDZLI

ZE WZGLĘDU NA WŁOSIE

Włosie naturalne – produkuje się je ze szczeciny świńskiej, która doskonale przyjmuje farbę. Struktura włosia pozwala na nabieranie i oddawanie farby dzięki łuskowatej powierzchni włosa, a jego stożkowaty kształt zapewnia szczecinie wytrzymałość i elastyczność.  Pędzle z włosiem naturalnym idealnie sprawdzą się w malowaniu powierzchni rozpuszczalnikowymi farbami olejnymi, lakierami oraz emaliami, gruntoemaliami (np.Cynkal®) i lakierami bezbarwnymi. 

Pędzle z włosiem naturalnym nie są polecane do malowanie farbami wodorozcieńczalnymi, ponieważ pochłaniają wodę, a to prowadzi do odkształcenia włosia.

Włosie syntetyczne – najczęściej wykonywane jest z poliestru lub nylonu. Pędzle z tym włosiem są idealne do produktów wodorozcieńczalnych (np. ekologicznej gruntoemalii Aquapol Lakierobejca®), ponieważ nie chłoną dużej ilości wody.

Włosie mieszane – wykonane z naturalnej szczeciny oraz włókien przemysłowych, przeznaczone jest zarówno do malowania lakierami, bejcami, impregnatami, lakierobejcami, jak i farbami wodnymi oraz olejnymi.

ZE WZGLĘDU NA KSZTAŁT I WIELKOŚĆ

Ławkowce – duże, szerokie pędzle do malowania większych powierzchni oraz prac nie wymagających precyzji, takich jak np. gruntowanie podłoża.

Okrągłe – pędzle te najlepiej sprawdzają się na podłożach strukturalnych i porowatych, rekomendowane do prac dekoracyjnych, małe są idealne do zaprawkowania. 

Płaskie – to najbardziej uniwersalne pędzle malarskie, służą do malowania drewna, metalu oraz małych tynkowanych powierzchni. W zależności od wielkości włosia i długości oraz kształtu rączki sprawdzą się w wielu sytuacjach. Pędzle płaskie kątowe z wygiętą rączką są bardzo dobre w malowaniu trudno dostępnych miejsc takich jak narożniki, grzejniki (o malowaniu grzejników przeczytasz TUTAJ) czy drobne elementy ogrodzenia (o malowaniu ogrodzeń metalowych przeczytasz TUTAJ, a betonowych TUTAJ).

ZE WZGLĘDU NA KOLOR TRZONKA

  • brązowy – pędzle do drewna 
  • czerwony – pędzle do farb rozpuszczalnikowych
  • niebieski – pędzle do farb wodnych

Mamy nadzieję, że ten mini-przewodnik po pędzlach malarskich pomoże Ci dostosować, właściwy pędzel do właściwej farby, a wszystkie pomalowane przedmioty spełnią Twoje oczekiwania. Gdyby jednak najbardziej potrzebny okazał się wałek – zapraszamy do mini-przewodnika po wałkach malarskich w kolejnym wpisie, który przeczytasz TUTAJ.

Podziel się :)