DREWNIANE OKNA – KONSERWACJA

LAKIER, BEJCA CZY EMALIA?

PRZYGOTUJ RAMĘ OKIENNĄ I OŚCIEŻNICĘ

MALUJ W DOBRYCH WARUNKACH ODPOWIEDNIMI NARZĘDZIAMI

Pomimo rozwoju technologii tworzyw sztucznych, naturalny materiał, jakim jest drewno nadal doskonale sprawdza się w stolarce okiennej. Drewniane okna są nie tylko piękne, ale też mają tę zaletę, że można je wielokrotnie odnawiać, a nawet zmieniać ich pierwotną stylistykę. W dzisiejszym wpisie doradzimy jak konserwować drewniane okna w Twoim domu.

LAKIER, BEJCA CZY EMALIA?

Wybór produktu do wykończenia okna zależy oczywiście od Twoich upodobań, ale musisz też wziąć pod uwagę rodzaj powłoki, jaką Twoje okno zostało zabezpieczone: czy jest to transparentny lakier, bejca czy może farba kryjąca? 

Najwięcej możliwości przemalowania okna masz w przypadku, gdy pierwotnie drewno zostało pokryte tylko lakierem bezbarwnym. Wówczas wystarczy, że zeszlifujesz starą powłokę i otwiera się przed Tobą pełne spektrum sposobów wykończenia drewna: ponowne lakierowanie, np. produktem Cynkal Lakier, bejcowanie, np.  Aquapol Lakierobejca® lub Drewnomal Lakierobejca® oraz wszelkiego rodzaju emalie kryjące, np. uniwersalna gruntoemalia Cynkal®. Jeżeli jednak stolarka jest w złym stanie, z dużą ilością widocznych ubytków, które należy zaszpachlować, rekomendujemy farbę kryjącą.

Bejca zachowuje rysunek słojów i fakturę drewna. Emalia –  względnie gruntoemalia (która jest zarazem farbą gruntującą) – to kryjąca farba do drewna. O różnicach pomiędzy bejcą i emalią, a także o tym jak każdy z tych produktów aplikować na drewno, aby nie popełnić błędów, przeczytasz TUTAJ

PRZYGOTUJ RAMĘ OKIENNĄ I OŚCIEŻNICĘ

Przed przystąpieniem do renowacji okien drewnianych czeka Cię sporo czynności przygotowawczych. Jeśli Twoja fasada ozdobiona jest dzikim winem – nie martw się jego uszkodzeniem: przytnij pędy nachodzące na okno. Dzięki temu zabiegowi wpuścisz więcej światła do pomieszczenia, a dzikie wino jeszcze się wzmocni. Następnie:

  • odkręć wszystkie elementy, typu, klamki, zawiasy, skoble
  • usuń łuszczącą się starą powłokę malarską
  • oczyść drewno przy użyciu: szlifierki kątowej, opalarki, papieru ściernego, skrobaka lub środka chemicznego
  • wypełnij ubytki, których nie udało się wyrównać z pomocą szpachlówki do drewna
  • zabezpiecz folią lub papierem szyby, zawiasy i inne elementy, których nie chcesz malować, zrób to przed wygładzeniem powierzchni
  • wygładź powierzchnie, które będziesz malować, rozpocznij od grubszego uziarnienia i stopniowo przechodź do drobnego, które nada gładkie wykończenie
  • pamiętaj, by zdjąć stare uszczelki
  • nie pozostawiaj śladów starej powłoki farby.

MALUJ W DOBRYCH WARUNKACH ODPOWIEDNIMI NARZĘDZIAMI

Malowanie okien przeprowadzaj w temperaturze umiarkowanej, czyli najlepiej  w okolicach 18oC – jeśli planujesz robić to w lecie, gdy temperatury są znacznie wyższe, zacznij wcześnie rano. Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że farba będzie szybko gęstnieć, a to nie pozwoli rozprowadzać jej w równych warstwach. Nigdy nie pracuj też w deszczu i przy silnym wietrze.

Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia. Do niewielkich powierzchni i zakamarków najlepsze będą płaskie pędzle. Szersze ramy i ościeżnice szybciej pomalujesz małym lub średnim wałkiem. Oto kilka wskazówek:

  • najczęściej  pędzle do malowania drewna mają trzonek w kolorze brązowym i opaski trzymające włosie z tworzywa sztucznego, by nie wchodziły one w reakcje chemiczną z farbą
  • pędzle do bejc i lakierobejc mogą mieć włosie naturalne, syntetyczne lub mieszane
  • natomiast pędzle do bejc i impregnatów – powinny mieć włosie wykonane w całości lub w większości z tworzywa sztucznego (np. 60% włókien sztucznych, 40% naturalnych)
  • wałki do malowania drewna powinny mieć krótkie runo lub być wykonane z gąbki.

O tym jak dobrać najlepszy pędzel do farby przeczytasz TUTAJ, a o tym jaki będzie najodpowiedniejszy wałek piszemy TUTAJ.

Przed malowaniem dokładnie wymieszaj produkt. Szczegółowe instrukcje malowania bejcą oraz gruntoemalią znajdziesz TUTAJ. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekaj do wyschnięcia, a następnie wykonaj międzywarstwowe szlifowanie papierem ściernym  o gradacji 320. Zabieg ten wygładza podniesione struktury drewna i wyrównuje jego powierzchnię. Zanim przystąpisz do nanoszenia drugiej warstwy produktu starannie odpyl powierzchnię. Świeżo malowane okna pozostaw szeroko otwarte, żeby wszystkie zakamarki mogły równomiernie wyschnąć.

Choć renowacja okna jest niewątpliwie pracochłonna, wysiłek wynagrodzi Ci pięknie wyglądające okno, które odmieni  wygląd także całego domu czy  mieszkania. 

Podziel się :)