BALUSTRADA POD KONTROLĄ

  • DOSTOSUJ PRZYGOTOWANIA DO STANU BALUSTRADY
  • KORZYSTAJ Z PRODUKTÓW NOWEJ GENERACJI TYPU 2 W 1

Metalowa balustrada przy schodach, czy na balkonie to jeden z tych elementów, o który należy dbać nie tylko ze względów estetycznych, ale także z powodów bezpieczeństwa. Poręcze z metalu są nieustannie narażone na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych – wilgoć, zmiany temperatury, promieniowanie UV. Złe zabezpieczenie  kończy się korozją, która z kolei może rzutować na bezpieczeństwo Twoje i innych domowników. W dzisiejszym wpisie będzie o tym, jak prawidłowo i efektywnie zająć się metalowymi balustradami.

DOSTOSUJ PRZYGOTOWANIE DO STANU BALUSTRADY

W przypadku wszystkich prac renowacyjnych zawsze wszystko zaczyna się od odpowiedniego przygotowania podłoża. Metal wymaga przede wszystkim oczyszczania z efektów korozji i  starych, łuszczących się powłok malarskich. Choć obie te czynności są równie ważne, rdzą może zająć się zamiast Ciebie „pożeracz rdzy”, tzn. produkt, który zwiąże się z podłożem fizycznie i chemicznie, tworząc po wyschnięciu trwały podkład pod nawierzchniowe farby dekoracyjne, np. Polrust®. Jedną z jego zalet jest to, że nie wymaga całkowitego oczyszczenia podłoża z korozji. Więcej o “pożeraczu rdzy” i przygotowaniu skorodowanej powierzchni do malowania przeczytasz TUTAJ.

Jeśli Twoja balustrada nie jest w bardzo złym stanie i wymaga jedynie odświeżenia, możesz ograniczyć się do:

  • zmatowienia powierzchni papierem ściernym
  • usunięcia powstałego pyłu i kurzu
  • dokładnego odtłuszczenia metalu odpowiednim preparatem, np. Ekosolwent®
  •  spłukania poręczy wodą i pozostawienia jej do wyschnięcia. 

KORZYSTAJ Z PRODUKTÓW NOWEJ GENERACJI TYPU 2 W 1

Malowanie balustrady, czy też poręczy nie jest czynnością skomplikowaną. Natomiast może być czasochłonne. Sposobem na dużą oszczędność czasu, a przy okazji pieniędzy jest  praca z farbami nowej generacji. Są to produkty opracowane w formule 2 w 1: grunt i emalia (gruntoemalia), np. Cynkal® , który w przypadku niewielkiej korozji można nakładać bezpośrednio na rdzę i który nadaje się zarówno do zabytkowych żeliwnych balustrad, jak i do nowoczesnych poręczy z ocynku.

W celu prawidłowej renowacji balustrady przestrzegaj następujących zasad:

  • maluj przy dobrej pogodzie (gdy nie pada, nie wieje i nie ma upałów)
  • używaj miękkiego pędzla, przynajmniej w dwóch wielkościach: mniejszy  do zagłębień i zakamarków, większy do jednorodnych fragmentów
  • nabieraj mało farby, by nie skapywała oraz nie powodowała zacieków
  • zawsze nakładaj dwie warstwy farby (a w przypadku metalu szczególnie narażonego na niekorzystne czynniki atmosferyczne, nawet trzy)
  • zachowuj odpowiednią przerwę pomiędzy aplikacją kolejnych warstw (w przypadku gruntoemalii Cynkal® są to 4 godziny).

Dzięki starannie przeprowadzonej renowacji balustrady/ poręczy zgodnie z powyższymi instrukcjami zapewnisz sobie kilka lat świętego spokoju 🙂

Podziel się :)