METAMORFOZA WSPORNIKÓW Z SUROWEGO DREWNA

JAK OSZLIFOWAĆ DREWNO I NIE ZWARIOWAĆ

BIAŁA BEJCA MOŻE ZADZIWIĆ

Drewniane słupy konstrukcyjne z surowego, nieheblowanego drewna, zaimpregnowane w zielonkawym kolorze – to częsty widok na poddaszach domów jednorodzinnych. Na szczęście pod brzydką warstwą szarawego drewna kryje się prawdziwa uroda tego surowca. Dziś publikujemy relację z pewnego adaptowanego na cele mieszkalne poddasza, na którym poddaliśmy metamorfozie typowe drewniane wsporniki konstrukcyjne.

JAK OSZLIFOWAĆ DREWNO I NIE ZWARIOWAĆ

WYODRĘBNIJ STANOWISKO SZLIFOWANIA

O ile to możliwe, szlifowanie drewna najlepiej wykonaj jeszcze na etapie budowy domu lub adaptacji strychu. Przed nami stało trudniejsze zadanie, gdyż nieoszlifowane konstrukcje z drewna znajdowały się w już zamieszkanych pokojach. Dlatego kluczowym elementem było dla nas takie zabezpieczenie miejsca pracy, aby powstały przy szlifowaniu pył nie osiadł w całym pomieszczeniu. Pył ten jest bowiem bardzo drobny i trudno go potem dokładnie usunąć.

W celu wyodrębnienia stanowiska szlifowania, wykonaliśmy tunel z folii malarskiej, który prawie całkowicie osłonił pomieszczenie przed drewnianą “mączką”. Drugim istotnym warunkiem  komfortu, ale też bezpieczeństwa pracy, była ochrona oczu, nosa i ust. Tutaj sprawa okazała się prosta – wystarczyły okulary ochronne i maseczka antypyłowa.

 

CZYM SZLIFOWAĆ?

Szlifowanie słupów przeprowadziliśmy elektryczną szlifierką z okrągłymi nakładkami z papieru ściernego o gramaturze 40 i co ważne – wzdłuż włókien. Zadanie nie należało do trudnych, ale wymagało od nas wytrwałości, ponieważ musieliśmy przebywać przez kilka godzin w tumanach pyłu. Jednak wysiłek się opłacił, bo spod kostropatej skorupy udało nam się wydobyć naturalną fakturę drewna. 

Zanim przeszliśmy do kolejnego etapu, starannie odpyliliśmy drewniane słupy i przy świetle dziennym sprawdziliśmy, czy zostały dokładnie oszlifowane. Po dokonaniu kilku poprawek i ponownym odkurzeniu powierzchni, przetarliśmy drewno wilgotną szmatką i pozostawiliśmy do wysuszenia.

BIAŁA BEJCA MOŻE ZADZIWIĆ

BEJCOWANIE WBREW SCHEMATOM

Drugi etap metamorfozy wsporników przeprowadziliśmy z pomocą bejcy Aquapol Impregnat. To ekologiczny i bezpieczny w użyciu produkt, którego możesz użyć w pomieszczeniach o słabej wentylacji. Impregnat wnika w strukturę drewna, zachowując przy tym jego pierwotną fakturę i rysunek słojów.

Bejce mogą występować niemal w każdym kolorze, ale najpopularniejsze są odcienie zbliżone do naturalnej barwy różnych gatunków drewna. My jednak chcieliśmy przełamać ten schemat i pokazać, jak pięknie będzie wyglądać drewno zabejcowane w kolorze białym. Aquapol Impregnat nałożyliśmy w dwóch warstwach. Aplikację zaczynaliśmy za każdym razem od góry i na najmniej eksponowanej stronie słupa. Musieliśmy pracować szybko, bo nawet przy niezwykłej ostrożności przy malowaniu krawędzi, nie udało nam się uniknąć nachodzenia warstw bejcy z jednej ścianki słupa na drugą. W takich przypadkach ratowaliśmy się od razu przecieraniem tych miejsc półsuchym pędzlem albo wałkiem (w zależności od wielkości podwójnie zamalowanej powierzchni). W ten sposób wyrównywaliśmy na bieżąco intensywność koloru bejcy rozcierając jej nadmiar. Pomiędzy aplikacją pierwszej i drugiej warstwy odczekaliśmy 4 godziny.

JAK BEJCOWAĆ ZGODNIE ZE SZTUKĄ

Bejcę nanosiliśmy małym płaskim pędzlem (miejsca przy suficie i podłodze) oraz małym wałkiem (pozostałe obszary). Produkt ten możesz także nakładać gąbką, szmatką oraz pistoletem natryskowym. Jednak to ostatnie rozwiązanie lepiej sprawdzi się w nieumeblowanych pokojach. O tym, jak dobrać narzędzia malarskie do poszczególnych farb i bejc przeczytasz w oddzielnych wpisach: o pędzlach TUTAJ, a o wałkach  TUTAJ.

Choć bejca ma wiele zalet, potrafi zastawić kilka pułapek na niewprawnych malarzy. O pułapkach bejcowania przeczytasz TUTAJ. Aby ich uniknąć, przestrzegaj poniższych zasad:

  • dokładnie mieszaj bejcę przed każdorazowym użyciem 
  • zawsze wykonuj próbne wymalowanie w mniej widocznym miejscu, aby przekonać się, jaki będzie finalny efekt –  odcień bejcy zależy bowiem od gatunku drewna, jego wieku, stopnia wysuszenia oraz porowatości
  • nie przeprowadzaj  bejcowania w temperaturze poniżej 50C
  • bejcę aplikuj wzdłuż usłojenia
  • nakładaj produkt równomiernie i cienką warstwą, aby uniknąć zacieków i przebarwień
  • nadmiar bejcy zbierz z suchym pędzlem lub bawełnianą szmatką
  • w celu uzyskania ciemniejszego odcienia nałóż kolejną warstwę bejcy
  • jeśli nanosisz kilka warstw bejcy pamiętaj, aby przez malowaniem kolejnej odczekać do wyschnięcia warstwy poprzedniej zgodnie z zaleceniami producenta.

Zabejcowanie wsporników na biało dodało im szlachetnego, wyrafinowanego charakteru, a gra świateł i cieni na słojach sprawia wrażenie, jakby te były srebrne. Szkoda, że zdjęcia nie mogą tego zadziwiającego efektu oddać w pełni.

Podziel się :)