JAKI WAŁEK NAJLEPSZY DLA FARBY?

CO TO ZNACZY DOBRY WAŁEK?

PODZIAŁ WAŁKÓW

Zapraszamy do kolejnego mini-przewodnika na temat narzędzi malarskich. W tym wpisie znajdziesz wskazówki, jak dobrać najlepszy wałek dla poszczególnych rodzajów farby. Jeśli natomiast szukasz porad, czym się kierować przy wyborze pędzla malarskiego, kompendium wiedzy na ten temat znajdziesz TUTAJ.

CO TO ZNACZY DOBRY WAŁEK?

Wałek malarski nie musi być z najwyższej półki cenowej, aby trzymać jakość. Dobre narzędzia:

  • odpowiednio chłoną farbę
  • utrzymują farbę tak, by nie kapała
  • równomiernie rozprowadzają farbę
  • nie gubią włosia
  • redukują tworzenie smug
  • są trwałe.

Poza ogólnymi właściwościami, które świadczą o odpowiedniej jakości narzędzi malarskich, wałki można podzielić ze względu na kilka bardziej szczegółowych cech. My pokusiliśmy się o taką klasyfikację, aby ułatwić Ci decyzję, jakie narzędzie najlepiej wybrać do poszczególnych prac.

PODZIAŁ WAŁKÓW

WAŁKI Z TWORZYWA I RUNA

ZE WZGLĘDU NA RUNO/ TWORZYWO:

Gąbkowy –  wałek wytwarzany jest z pianki poliuretanowej oraz moltoprenu i tkaniny typu flock. Bardzo dobrze chłonie farbę, przez co najbardziej przydatny jest do malowania gładkich powierzchni. Pozwala na równomierne rozprowadzenie farby na podłożu. Nadaje się do nakładania farb i powłok olejnych.

Z mikrofibry  – taki wałek znajduje zastosowanie przy malowaniu farbami wodorozcieńczalnymi: akrylowymi, emulsyjnymi i silikatowymi oraz bejcowania (np. przy pomocy ekologicznej gruntoemalii do drewna Aquapol Lakierobejca®)

Tkaninowo-nylonowy (welurowy, akrylowy, wełniany, moherowy) – wałek przeznaczony jest do farb rozpuszczalnikowych (np. gruntoemalii Cynkal®).

Skórzany/ foliowy/ gumowy  – to wałek idealny do powtarzalnych efektów specjalnych.

Sznurkowy  – wałek doskonały do aplikacji farb lateksowych i dyspersyjnych.

ZE WZGLĘDU NA DŁUGOŚĆ RUNA

Krótkie runo stosuje się do farb olejnych, olejno – żywicznych oraz ftalowych.

Długie runo znajduje zastosowanie przy malowaniu farbami emulsyjnymi oraz klejowymi

Długość runa ma także znaczenie w przypadku struktury malowanego podłoża – im jest ono bardziej porowate, tym dłuższe włosie wałka należy wybierać. 

ZE WZGLĘDU NA SZEROKOŚĆ I KSZTAŁT

Szeroki wałek (12 – 25 cm) to narzędzie się do malowania dużych powierzchni oraz do stolarki otworowej – drzwi i okien.

Wąski wałek (5 -12 cm) najlepiej nadaje się do malowania zagłębień, granic kolorów i powierzchni.

Wałek okrągły przeznaczony jest do malowania zagłębień i narożników.

WAŁKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Z kolcami to wałek do odpowietrzania wylewki betonowej.

Wałek zakrzywiony składa się z trzech mini – wałków, osadzony jest na długiej rączce i przeznaczony do malowania trudno dostępnych powierzchni, np. kaloryferów. Jak przeprowadzić ich renowację krok po kroku przeczytasz TUTAJ.

Z ogranicznikiem do odcinania koloru przy suficie – ten wałek ułatwia poprowadzenie równego odcięcia koloru ściany od sufitu.

 

Mamy nadzieję, że ten mini-przewodnik po wałkach malarskich pomoże Ci dostosować, właściwy wałek do właściwej farby, a wszystkie pomalowane przedmioty spełnią Twoje oczekiwania. Gdyby jednak najbardziej potrzebny okazał się pędzel – zapraszamy do mini-przewodnika po pędzlach malarskich we wpisie, który przeczytasz TUTAJ.

Podziel się :)