POWIERZCHNIE STALOWE I ŻELIWNE – POŻERACZ RDZY

POZNAJ SPOSÓB NA TRUDNO DOSTĘPNE ELEMENTY

PRZYGOTUJ POWIERZCHNIĘ

WYKORZYSTAJ POŻERACZ RDZY

Nie spisuj na straty bram, krat, siatek, płotów, barierek, rur, blach, kątowników, hal, wiat i innych metalowych kontrukcji, które trudno jest dokładnie oczyścić z korozji. Tam gdzie piaskowanie nie wchodzi w grę, istnieją inne sposoby skutecznej  i ekonomicznej walki z rdzą.

POZNAJ SPOSÓB NA TRUDNO DOSTĘPNE ELEMENTY

Najlepszym sposobem pozbycia się korozji jest oczyszczenie metalu metodą strumieniowo-ścierną (potocznie zwaną piaskowaniem lub śrutowaniem). Jednak w warunkach przydomowych taka obróbka jest raczej niewykonalna ze względów technicznych lub ekonomicznych. Jak więc możesz wyeliminować znaczną część kosztów i oszczędzić czas, mechanicznie czyszcząc powierzchnię przed malowaniem? Rozwiązaniem będzie “pożeracz rdzy”. Czyli taki środek, który zwiąże się z podłożem fizycznie i chemicznie, tworząc po wyschnięciu trwały podkład pod nawierzchniowe farby dekoracyjne. Produkt nie wymagający całkowitego oczyszczenia podłoża z korozji, np. Polrust®. Wyrób ten posiada odpowiednio dobrane własności fizykochemiczne. Zapewniają one dobrą penetrację do podłoża przez porowatą strukturę rdzy. Polrust® zawiera również promotory adhezji oraz dodatki poprawiające właściwości technologiczno-użytkowe. 

“Pożeracz rdzy” Polrust® to wodorozcieńczalny, niepalny i nietoksyczny grunt antykorozyjny na podłoża stalowe i żeliwne niecałkowicie oczyszczone z korozji (do stopnia czystości St 3 według PN ISO 8501-1:1996). Może służyć jako farba ochrony czasowej. Jedna warstwa stanowi barierę przed korozją od kilku do kilkunastu miesięcy (w zależności od warunków eksploatacji). Natomiast w zestawach z innymi materiałami malarskimi daje on jako podkład ochronę wieloletnią. Najdłuższą odporność korozyjną wykazują zestawy z farbami alkidowymi, chlorokauczukowymi i akrylowymi. Na Polrust® możesz nakładać szpachle, m.in. akrylowe oraz epoksydowe. 

PRZYGOTUJ POWIERZCHNIĘ

  • Usuń rdzę luźno związaną z podłożem oraz łuszczące się stare farby.
  • Podłoże pokryte zendrą walcowniczą schropować. Szczególnie dokładnie oczyścić i wygładzić zadziory i spawy.
  • Każde podłoże przed malowaniem odtłuść roztworem wodnym środka  do usuwania na zimno brudu i tłuszczu, np. preparatu Ekosolwent® 
  • W środowiskach agresywnych korozyjnie (wielkomiejskie lub przemysłowe) dokładnie spłucz podłoże wodą w celu wymycia soli i pyłów pochodzących z zanieczyszczonej atmosfery.
  • Nie używaj do odtłuszczania powierzchni benzyny, nafty i innych rozpuszczalników ropopochodnych.

WYKORZYSTAJ POŻERACZ RDZY

Przed użyciem Polrust® dokładnie wymieszaj. Produkt ma lepkość przeznaczoną do nakładania pędzlem, ale  w razie potrzeby dostosuj ją dodając wody pitnej w ilości do 5%. W czasie gruntowania przestrzegaj poniższych zaleceń:

  • Maluj wilgotne podłoże, czyli takie, które niecałkowicie wyschło po myciu.
  • Najkorzystniejszy przedział temperatur do malowania to 15-30ºC.
  • W czasie upałów obniż temperaturę podłoża poniżej 30ºC za pomocą zimnej wody.

Polrust® możesz nanosić na poniższe sposoby:

  • pędzlem
  • wałkiem
  • natryskiem
  • przez zanurzenie

W czasie wysychania powłoka Polrustu® zmienia barwę z beżowej na czarną. Po wyschnięciu powstaje czarna trwała warstwa ochronna, na którą możesz nakładać dekoracyjne farby nawierzchniowe, np. Cynkal i EkoCynkal Gruntoemalia 2 w 1.

 

Podziel się :)