Proces odnawiania aluminium nie należy do skomplikowanych. A jednak pojawiają się głosy, że to materiał wyjątkowo trudny do pomalowania. Rzeczywiście może się zdarzyć, że farba nie będzie się trzymać podłoża z aluminium, o ile nie zostanie ono prawidłowo przygotowane. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zawsze przygotowanie powierzchni wywiera duży wpływ na końcowy rezultat prac malarskich. Niemniej w przypadku aluminium czynnik ten jest decydujący.
Jeśli powłoka na elemencie aluminiowym jest w dobrym stanie – wystarczy, że zmatowisz ją drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odpylisz i odtłuścisz odpowiednim preparatem, np. Ekosolwentem®. Na koniec pozostanie Ci umycie powierzchni wodą i poczekanie do jej wyschnięcia.
W sytuacji gdy podłoże pokryte jest farbą, która się złuszcza albo odpada, konieczne usuń taką powłokę malarską w całości. Jeśli papier ścierny okaże się niewystarczający, skorzystaj ze szlifierki kątowej. Oczyść aluminium bardzo dokładnie, ale uważaj, aby go nie uszkodzić. Następnie przeszlifuj wszystko drobnoziarnistym papierem ściernym i postępuj tak, jak opisaliśmy wyżej w odniesieniu do powłoki w dobrym stanie.
Ostatnim krokiem jest wykonanie testu przyczepności finalnej powłoki na niewielkim i nieeksponowanym fragmencie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepożądane efekty (np. odpadanie farby czy purchle), zalecamy jeszcze raz przygotować powierzchnię, całkowicie usuwając poprzednie powłoki.