JAK MALOWAĆ ALUMINIUM

CO TO JEST ALUMINIUM

ZADBAJ O PRZYCZEPNOŚĆ

FARBA DO ALUMINIUM

Aluminium – ze względu na właściwości plastyczne i swoją lekkość – należy do popularnych materiałów stosowanych w budownictwie i innych gałęziach przemysłu. Dlatego w Twoim domu znajdzie się na pewno sporo rzeczy wykonanych z tego metalu. O tym jak malować aluminium piszemy dzisiejszym artykule.

CO TO JEST ALUMINIUM

Aluminium to lekki metal o dużej odporności na korozję, szczególnie w środowisku atmosferycznym.  Cechuje go wysoka przewodność cieplna i elektryczna. Jest bardzo plastyczny – dlatego może być z powodzeniem stosowany do produkcji profili okiennych, drzwiowych, rur, rynien czy profili do konstrukcji z karton-gipsu. Aluminium znalazłoby zapewne szersze zastosowanie, gdyby nie jego relatywnie wysoka cena w stosunku do innych metali.

Aluminium wykorzystywane w budownictwie i przemyśle to zazwyczaj stop glinu i innych pierwiastków, np: żelazo, miedź, krzem, magnez, mangan. Praktyka ta wynika z faktu, że w czystej formie aluminium jest miękkie i odznacza się bardzo niskimi parametrami wytrzymałościowymi.

Choć aluminiowe powierzchnie przez długie lata nie wymagają konserwacji, to jednak – jak każdy inny materiał – w końcu potrzebują odnowienia. Warto wtedy postawić na odpowiednie farby, które pozwolą na renowację warstwy ochronnej, a tym samym przedłużenie żywotności tego materiału. 

ZADBAJ O PRZYCZEPNOŚĆ

Proces odnawiania aluminium nie należy do skomplikowanych. A jednak pojawiają się głosy, że to materiał wyjątkowo trudny do pomalowania. Rzeczywiście może się zdarzyć, że farba nie będzie się trzymać podłoża z aluminium, o ile nie zostanie ono prawidłowo przygotowane. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zawsze przygotowanie powierzchni wywiera duży wpływ na końcowy rezultat prac malarskich. Niemniej w przypadku aluminium czynnik ten jest decydujący.

Jeśli powłoka na elemencie aluminiowym jest w dobrym stanie –  wystarczy, że zmatowisz ją drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odpylisz i odtłuścisz odpowiednim preparatem, np. Ekosolwentem®. Na koniec pozostanie Ci umycie powierzchni wodą i poczekanie do jej wyschnięcia.

W sytuacji gdy podłoże pokryte jest farbą, która się złuszcza  albo odpada, konieczne usuń taką powłokę malarską w całości. Jeśli papier ścierny okaże się niewystarczający, skorzystaj ze szlifierki kątowej.  Oczyść aluminium bardzo dokładnie, ale uważaj, aby go nie uszkodzić. Następnie przeszlifuj wszystko drobnoziarnistym papierem ściernym i postępuj tak, jak opisaliśmy wyżej w odniesieniu do  powłoki w dobrym stanie.

Ostatnim krokiem jest wykonanie testu przyczepności finalnej powłoki na niewielkim i nieeksponowanym fragmencie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepożądane efekty (np. odpadanie farby czy purchle), zalecamy jeszcze raz przygotować powierzchnię, całkowicie usuwając poprzednie powłoki.

FARBA DO ALUMINIUM

Farba odpowiednia do malowania aluminium to zazwyczaj farba specjalistyczna do metalu. Zalecamy produkty najnowszej generacji, tzw. 2 w 1, czyli gruntoemalie, np. Cynkal®. Są one przystosowane do łatwej aplikacji, wiążą się z podłożem i nie wymagają dodatkowej warstwy gruntującej. Tworzą powłokę odporną na korozję oraz na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto zapewniają różnorodność i  trwałość kolorów. Produkty te możesz ponadto wykorzystać do innych podłoży z metalu, takich jak ocynk, miedź i żeliwo. Profesjonalne farby tego typu nadają się także do malowania betonu, drewna, a nawet PCV. Szczegółowo na temat gruntoemalii oraz sposobu jej aplikacji piszemy w oddzielnym artykule: GRUNTOEMALIA- CO TO JEST I DO CZEGO SŁUŻY. Być może zainteresują Cię również wpisy: FARBA DO WIELU ZASTOSOWAŃ.  a także MOJA FARBA ŹLE MALUJE!

Podziel się :)