LAKIEROWANIE PARKIETÓW

LAKIEROWANIE CZY OLEJOWANIE

JAK PRAWIDŁOWO LAKIEROWAĆ PARKIET

Lakierowanie parkietów nadaje drewnu szlachetny wygląd, zapewnia lepszą odporność na zarysowania i znacząco ułatwia utrzymanie czystości. Jest więc pod wieloma względami korzystne. Dlatego warto polakierować drewniane podłogi. Można to zlecić fachowcowi, albo – przy odrobienie wprawy – wykonać samodzielnie. Właśnie o tym będzie dzisiejszy wpis. 

LAKIEROWANIE CZY OLEJOWANIE

Drewniana podłoga pasuje niemalże do każdego wnętrza. Jednak, aby zachowała swoje naturalne piękno przez lata,  należy o nią odpowiednio dbać. Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najprostszych metod zabezpieczenia parkietów jest ich lakierowanie. Możesz je przeprowadzić na każdym drewnie w odróżnieniu od olejowania, którego nie należy stosować na miękkich gatunkach: sośnie, świerku, wierzbie oraz topoli. Poza tym w porównaniu z olejem lakier tworzy bardziej wytrzymałą, mniej podatną na ścieranie powłokę. Pamiętaj także o tym, że lakiery do parkietów występują we wszystkich stopniach połysku, podczas gdy olej pozostaje zawsze półmatowy.  Niemniej jednak olejowanie również podkreśla urodę drewna i stanowi jego zabezpieczenie. Nic więc dziwnego, że obok lakierowania staje się obecnie coraz bardziej popularnym sposobem wykończenia parkietu. 

JAK PRAWIDŁOWO LAKIEROWAĆ PARKIET

Jednym z najważniejszych warunków prawidłowego lakierowania parkietu jest wybór odpowiedniego lakieru do podłóg. Przede wszystkim produkt ten musi po wyschnięciu stworzyć trwałą warstwę ochronną. Jeśli jest bezbarwny, nie powinien zażółcać drewna. Dobry lakier oparty na nowoczesnej recepturze wydziela łagodny zapach i nie wymaga rozcieńczania. Wszystkie te warunki spełnia wodorozcieńczalny lakier do podłóg Aquaparkiet. Możesz lakierować nim nie tylko parkiety, ale także poręcze oraz drewniane elementy dekoracyjne, meble i boazerie. Ponadto nadaje się również do płyt ze sklejki i korka.

Oto jak prawidłowo polakierować parkiet:

  • Usuń wszelkie zanieczyszczenia, stare powłoki lakiernicze i ich ewentualne pozostałości. W tym celu zeszlifuj wierzchnią warstwę, by uzyskać czystą drewnianą powłokę, która zagwarantuje trwalszy efekt. Podłoga do lakierowania musi być czysta, sucha i odtłuszczona.
  • Zniweluj uszkodzenia powierzchniowe, jeśli są bardzo głębokie, zaszpachluj je. Czynność tę przeprowadź także w przypadku występowania przerw pomiędzy deskami parkietu.
  • Przeszlifuj wyschniętą warstwę i odpyl podłoże przed nałożeniem kolejnej.
  • Zanim przystąpisz do lakierowania, dokładnie odkurz całe pomieszczenie, nie tylko podłogę. Dobrym pomysłem jest zebranie całego kurzu i pyłu wilgotną ścierką.

UWAGA: Zadbaj, by nie pracować podczas lakierowania w przeciągu, który sprzyja przenoszeniu kurzu i może zanieczyścić aplikowany lakier.

  • Przed aplikacją, dokładnie wymieszaj lakier. Nanoś go przy użyciu wałka lub pędzla – w miejscach, w których wałek nie ma dostępu, np. krawędzie, narożniki. Lakierowanie parkietu wykonuj naprzemiennie tzn. w poprzek oraz wzdłuż drewnianych desek. W ten sposób uzyskasz ładną i równomierna warstwę ochronną.
  • Polakierowany parkiet pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 4 godziny.
  • W zależności od natężenia użytkowania, nakładaj do trzech warstw lakieru. Każdą kolejną – po upływie 4h.
  • Po nałożeniu ostatniej warstwy, pozostaw podłogę nieużywaną przez około 2-3 dni.

Pamiętaj, że pełna wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie takie jak uderzania osiągana jest po około tygodniu od lakierowania.

Kiedy już masz w domu piękny, świeżo polakierowany parkiet, troszcz się o niego szczególnie w pierwszych tygodniach:

  • nie przykrywaj podłogi dywanami,
  • umieść w pomieszczeniu meble, które będziesz bez problemu co jakiś czas przestawiać (stoliki, krzesła itp.)

Taką ostrożność zalecamy do około 1-2 tygodni. Potem już tylko pielęgnuj swój parkiet środkami przeznaczonymi do drewnianych lakierowanych podłóg.

Polecamy także wpis: BEJCA CZY EMALIA, KTÓRA LEPSZA DLA DREWNA

Podziel się :)