DREWNIANE KRZESŁO – RENOWACJA

SLOW DESIGN - NIE WYRZUCAJ POCHOPNIE

RENOWACJA KRZESŁA KROK PO KROKU

Renowacja krzesła to jedna z tych prac remontowych, która przy względnie małym wysiłku może przynieść Ci ogrom satysfakcji. Tak naprawdę wystarczy jeden weekend, aby stare brzydkie krzesło przemienić w designerską perełkę. Nieważne, jaki styl będzie miał ten mebel. Pięknie wykończone drewno to uniwersalna ozdoba w każdym wnętrzu.

SLOW DESIGN - NIE WYRZUCAJ POCHOPNIE

Slow design to współczesny międzynarodowy trend w branży wnętrzarskiej, który w projektowaniu i aranżacji mieszkań promuje materiały naturalne oraz przedmioty z odzysku. Odchodzi od masowego wzornictwa przemysłowego na rzecz przedmiotów zaprojektowanych indywidualnie, aby każde wnętrze pozostało niepowtarzalne. Nawołuje do szanowania naszej Planety i jej zasobów. Dlatego zanim wyrzucisz stare krzesło zastanów się, czy nie warto zgodnie z filozofią slow design dać Twojemu meblowi drugiej szansy?

RENOWACJA KRZESŁA KROK PO KROKU

Jeżeli Twoje krzesło pokryte jest jedynie lakierem bezbarwnym, renowację zacznij od szlifowania. Gdy natomiast odnawiasz mebel pokryty grubą warstwą farby olejnej, masz do wyboru pozbycie się starej powłoki opalarką, albo środkiem chemicznym rozpuszczającym starą farbę. O tym jak pozbyć się starej farby na 4 sposoby piszemy TUTAJ. Kiedy już się  z tym uporasz, przejdź do etapu szlifowania.

Na początek rozważ rozkręcenie krzesła przynajmniej w  części – wówczas łatwiej i dokładniej doczyścisz zakamarki mebla. 

Możesz pracować szlifierką elektryczną, albo używać papieru ściernego. W każdym wypadku zaczynaj od grubszego ziarna, (np. gramatura 80), a następnie przejdź do uziarnienia drobniejszego (np. gramatura 200).

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie ubytków (szpachlą lub kitem do drewna) i ponowne zeszlifowanie powierzchni w celu jej wyrównania. Im dokładniej wyszlifujesz krzesło, tym końcowy efekt będzie lepszy. 

Krzesło możesz wykończyć na trzy sposoby: polakierować, zabejcować, np. bejcą  Aquapol Impregnat albo produktem 2 w 1: Aquapol Lakierobejca lub pomalować farbą kryjącą, np. gruntoemalią akrylową Cynkal®. Decydując się na lakier czy też bejcę, upewnij się, że krzesło wystarczająco dobrze wygląda, aby eksponować jego powierzchnię i fakturę drewna. Gdy mebel posiada skazy lepiej wybierz powłokę kryjącą.

Jak prawidłowo zabejcować drewno piszemy TUTAJ.  Jeżeli zależy Ci na oryginalnym efekcie, polecamy rzadziej wykorzystywany przy bejcowaniu kolor – biały. Efekt jest spektakularny, co widać na sąsiednim zdjęciu. Zobacz też wpis pokazujący zabejcowane na biało drewniane wsporniki na poddaszu – przeczytasz o tym TUTAJ.

Na temat malowania drewna farbą kryjącą piszemy TUTAJ.

Odnawiając stare krzesło zamiast je wyrzucić, nie tylko przyczyniasz się do ograniczenia konsumpcjonizmu naszych czasów, ale też – zgodnie z trendem slow design – wnosisz do swojego wnętrza ten jeden jedyny niepowtarzalny design : ). 

Podziel się :)