JAK WYBRAĆ DOBRĄ EKIPĘ REMONTOWĄ

CZY WIESZ CZEGO CHCESZ?

ZNAJDŹ FACHOWCA W 8. KROKACH

Pomimo kryzysu, jaki wywołuje  od miesięcy COVID-19, branża budowlana ma się dobrze i popyt na remonty nie maleje. Ekipy remontowe trzeba rezerwować na kilka miesięcy przed planowanymi pracami. Wydawać by się mogło, że w tych trudnych czasach możemy liczyć wyłącznie na rzetelną usługę, bo każdy szanuje swoją pracę, choćby za to, że ją ma. Tymczasem natrafienie na nieuczciwego wykonawcę nadal  się zdarza. Niestety nie jest to pojedyncze zjawisko. Dlatego dziś artykuł dla tych, którzy stoją przed dylematem jak wybrać dobrą ekipę remontową.

CZY WIESZ CZEGO CHCESZ?

Nawet dobra ekipa remonotowa nie spełni Twoich oczekiwań, jeśli nie przygotujesz się do zlecenia. Dlatego zanim zaczniesz szukać wykonawcy, uwzględnij poniższe wskazówki.

  • Określ zakres prac. Nie wystarczy stwierdzenie: „generalny remont mieszkania”. Niekiedy do poszczególnych prac musisz mieć zgodę wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, czasem wkracza konserwator zabytków. Słowem weź pod uwagę, że zakres remontu nie zawsze w całości zależy od Ciebie.
  • Przemyśl budżet, to jedno z pierwszych kryteriów selekcji ekipy remontowej. Mniej zasobny portfel nie musi oznaczać gorszej jakości usługi. Chodzi raczej o to, że przy mniejszych budżetach nie ma sensu podpisywać umowy z dużą firmą, która na co dzień obsługuje większe lub droższe inwestycje.  
  • Zastanów się nad terminem remontu. Planuj z dużym wyprzedzeniem. Jeśli w celu przeprowadzenia remontu  ubiegasz się o kredyt w banku, uwzględnij na tę procedurę dodatkowe kilka tygodni, a może nawet miesięcy. Jednocześnie zacznij od razu szukać ekipy remontowej. Pradoksalnie nie będzie to za wcześnie, gdyż wolne terminy w przypadku dobrej ekipy remontowej są najczęściej bardzo odległe. I właśnie brak dostępności z dnia na dzień to ważne kryterium, które pomoże Ci wybrać dobrych fachowców.

ZNAJDŹ FACHOWCA W 8. KROKACH

1.Wybierz ekipę remontową z polecenia. Polecenie to zawsze najpewniejsza metoda. Nic nie będzie bardziej wiarygodne od rekomendacji osoby, którą znasz i której ufasz. Dlatego przede wszystkim zorientuj się, czy ktoś z Twoich bliskim lub znajomych zna godną zaufania ekipę. Jeżeli natomiast znajdziesz firmę niezależnie, poproś wykonawcę o konktakt do poprzednich zleceniodawców. Jeżeli Ci odmówi – szukaj kogoś innego. 

2.Przyjrzyj się opiniom danej firmy w Internecie. Skup się przede wszystkim na lokalnych forach. Pięć gwiazdek w wyszukiwarce to często za mało, zwaszcza jeśli są efektem wypowiedzi zaledwie kilku, być może podstawionych osób.

3. Zweryfikuj efekty pracy fachowca. Zawsze warto ocenić efekty pracy osoby, której zamierzasz zlecić remont. Szczególnie, jeśli nie trafisz na nią z polecenia.

4.Sprawdź dostępność ekipy remontowej. Czasami może się zdarzyć, że dobremu wykonawcy wypadnie z kalendarza pojedyncze zlecenie. Jeśli jednak zadeklaruje Ci dostępność zarówno z dnia na dzień, jak i za 3 miesiące – szukaj dalej.

5. Oceń wartość porad potencjalnego wykonawcy. Remont to poważna sprawa, nie przeprowadzasz go codziennie. Czasem pewne pomysły na przebudowę mogą okazać się nie trafione, choćby z praktycznych względów. Dlatego Twój zleceniobiorca powinien służyć Ci fachową poradą. Jednak unikaj „ekspertów”, dla których nic się „nie da”.

6. Wybierz kompleksową usługę. Z pozoru samodziene szukanie poszczególnych fachowców (hydraulików, elektryków, glazurników itd.) może wydać się tańsze. Jednak licz się z tym, że skoordynowanie prac tych wszystkich osób może okazać się uciążliwe, a remont przeciągnie się w nieskończoność. Ponadto kolejni wykonawcy mogą swoje błędy przypisywać poprzednim pracownikom.

7. Zaliczkowanie. Zaliczka na poczet zakupu materiałów budowlanych bywa przez niektórych wykonawców praktykowana. Jednak wzmóż czujność, jeśli miałaby być ona niewspółmiernie wysoka do deklarowanych wydatków. Warto założyć przy tej okazji tradycyjny „zeszycik”, w którym po każdoraozwej wypłacie podpiszesz się zarówno Ty, jak i wykonawca.

8. Podpisz umowę. Firma, która wmawia Ci, że umowa jest niepotrzebna to firma niegodna zaufania. W umowie dopilnuj wpisania i zweryfikowania danych wykonawcy, specyfikacji prac remontowych oraz sposobu rozliczenia usługi.

Mamy nadzieje, że przydadzą Ci się nasze porady. Oczywiście każdy remont jest inny, więc nie da się przewidzieć wszystkiego. Dlatego niezależnie od wszystkich wskazówek zawsze na pierwszym miejscu stawiaj zdrowy rozsądek. Powodzenia! 

Podziel się :)