DRUGA MŁODOŚĆ DREWNIANYCH DRZWI

SPOSOBY NA STARĄ FARBĘ

SZKODNIKI W DREWNIE

BEJCA CZY FARBA?

Stare drewniane drzwi po odpowiedniej renowacji będą niekwestionowaną ozdobą każdego wnętrza. Dlatego  – choć ich odmłodzenie będzie wymagało od Ciebie  sporo wysiłku – warto! Jak to zrobić piszemy w dzisiejszym artykule.

SPOSOBY NA STARĄ FARBĘ

PRZYGOTUJ DRZWI

Oceń, w jakim stanie znajdują się drzwi. Przekonaj się czy nie wymagają dodatkowych napraw (rysy, ubytki drewna, szkodniki). Dzięki temu zdecydujesz, które narzędzia będą Ci potrzebne. Być może skrzydło będzie wymagało zdjęcia z ościeżnicy. Koniecznie odkręć klamki, zamek, ewentualnie zawiasy i inne metalowe elementy. Jeśli taki demontaż jest trudny albo niemożliwy, zabezpiecz te miejsca taśmą malarską. Pamiętaj, by nią nie przykryć drewnianej powierzchni. Nie zapomnij  też o rozłożeniu folii malarskiej w miejscu, w którym pracujesz.

Usuń  stare powłoki lakiernicze na jeden z poniższych sposobów.  Zawsze stosuj odpowiednie zabezpieczenie (maskę, rękawice oraz okulary ochronne).

WYBIERZ SWÓJ SPOSÓB

  • Opalarka – urządzenie, które rozgrzewa farbę gorącym strumieniem powietrza. Pod wpływem ciepła warstwa farby skurczy. Na jej powierzchni powstaną charakterystyczne bąble. Zeskrob taką powłokę za pomocą szpachelki. Nie trzymaj opalarki zbyt blisko czyszczonej powierzchni. Możesz spalić farbę i zniszczyć znajdujące się pod nią drewno.
  • Zmiękcz starą farbę za pomocą środków chemicznych. Następnie zeskrob ją szpachelką. Metoda ta szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku drzwi ze zdobieniami. Wystarczy delikatne pocieranie watą stalową lub szczotką drucianą, żeby oczyścić zagłębienia.
  • Użyj cykliny do drewna, ale uwaga: tylko jeśli masz w tym wprawę. Zbyt mocny docisk lub prowadzenie cykliny pod nieodpowiednim kątem zniszczy drewno.
  • Jeżeli nie posiadasz elektronarzędzi użyj papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Im wyższy numer papieru, tym mniejsza szansa uszkodzenia drewna. Rozpocznij od średniej gradacji np. ok. 80. Potem przejdź na papiery o granulacji powyżej 100, a nawet 200. Zastosowanie różnych typów papieru pozwoli na skuteczne usunięcie farby czy impregnatu. Ponadto zredukuje zarysowania pozostawione po gruboziarnistym papierze. Pamiętaj, że dobór właściwego papieru zależy od typu drewna (miękkie czy twarde), jego stanu (pomalowane czy surowe) oraz stosowanej metody (ręczna czy przy użyciu elektronarzędzi). 

SZKODNIKI W DREWNIE

Gdy zauważysz w drewnie otworki, a dodatkowo usłyszysz charakterystyczne chrobotanie i zobaczysz wysypującą się z dziurek mączkę drzewną – oznacza to, że na Twoich drzwiach aktywnie żerują szkodniki. Ich obecność osłabia strukturę drewna, więc niestety musisz się ich bezzwłocznie pozbyć. Jedną z metod możesz zastosować jeszcze w momencie usuwania farby opalarką. Metoda ta polega bowiem na nagrzewaniu drewna do temperatury 60oC przez 30 minut.

Innym sposobem jest sięgnięcie po preparaty chemiczne, które wsmarowuje się pędzlem w drewno oraz wstrzykuje do kanalików zbudowanych przez owady. Jeżeli wybierzesz tę metodę, to etap po oczyszczeniu drzwi przed malowaniem jest najlepszy do wprowadzenia jej w życie. 

Pracując na drzwiach, które są bardzo wysuszone, unikaj chemicznych preparatów owadobójczych na bazie wody, gdyż doprowadzisz do spęcznienia drewna, a w konsekwencji do jego spękania i zniszczenia.

Metodą najmniej inwazyjną i możliwą do przeprowadzenia na każdym etapie odnawiania drewna jest dezynsekcja mikrofalami przy użyciu specjalnego urządzenia. Metoda ta sprowadza się do nagrzania drewna w sposób niejednorodny. Najwyższa temperatura powstanie wewnątrz, czyli tam gdzie przebywają szkodniki.

BEJCA CZY FARBA?

O ile zależy Ci na zachowaniu naturalnego rysunku słojów i całej struktury drzewna, stopień doczyszczenia drzwi musi być idealny. Ważne też, aby nie były przebarwione, ani uszkodzone mechanicznie (nie miały większych ubytków). W przypadku, gdy drewno zostało zainfekowane przez szkodniki, lepiej je zaszpachlować i pomalować farbą kryjącą. Obejściem tej pracy może być pomalowanie drzwi na ciemniejszy kolor, aby otworki zrobione przez owady nie rzucały się bardzo w oczy.

Drzwi wewnętrzne maluj nowoczesnymi produktami przeznaczonymi do aplikacji w pomieszczeniach. Polecamy ekologiczną gruntoemalię EkoCynkal albo wodorozcieńczalny impregnat do drewna Aquapol Impregnat. Farbami tymi bezpiecznie pomalujesz drzwi nawet przy słabej wentylacji, a ponadto nie wydzielają one żadnych szkodliwych substancji, ani nieprzyjemnych zapachów zarówno w trakcie malowania jak i po jego zakończeniu.

Do renowacji drzwi zewnętrznych najlepiej nadają się lakierobejce, np. Drewnomal Lakierobejca  oraz gruntoemalie akrylowe, np. Cynkal®. Wyroby te mają większą wytrzymałość mechaniczną, a poza tym przystosowane są do niekorzystnych warunków atmosferycznych (wilgoć, promieniowanie UV, skrajne temperatury). 

O prawidłowym pomalowaniu drewna bejcą  (impregnatem) przeczytasz w artykule NIE WPADNIJ W PUŁAPKI BEJCOWANIA.

Jak natomiast malować drewno gruntoemalią piszemy w artykule GRUNTOEMALIA – CO TO JEST I DO CZEGO SŁUŻY?

Proces renowacji starych drzwi drewnianych jest jak widać dość żmudny. Jednak  zdecydowanie wart wysiłku, o ile drzwi takie są rzeczywiście pięknie wykonane. Drewno to bowiem materiał uniwersalny, który jest zawsze modny i pasuje do niemal do wszystkich stylów i aranżacji. A jeśli do tego drzwi będą zabytkowe – nadadzą Twojemu domowi niepowtarzalny charakter.

Podziel się :)