O ile zależy Ci na zachowaniu naturalnego rysunku słojów i całej struktury drzewna, stopień doczyszczenia drzwi musi być idealny. Ważne też, aby nie były przebarwione, ani uszkodzone mechanicznie (nie miały większych ubytków). W przypadku, gdy drewno zostało zainfekowane przez szkodniki, lepiej je zaszpachlować i pomalować farbą kryjącą. Obejściem tej pracy może być pomalowanie drzwi na ciemniejszy kolor, aby otworki zrobione przez owady nie rzucały się bardzo w oczy.
Drzwi wewnętrzne maluj nowoczesnymi produktami przeznaczonymi do aplikacji w pomieszczeniach. Polecamy ekologiczną gruntoemalię EkoCynkal albo wodorozcieńczalny impregnat do drewna Aquapol Impregnat. Farbami tymi bezpiecznie pomalujesz drzwi nawet przy słabej wentylacji, a ponadto nie wydzielają one żadnych szkodliwych substancji, ani nieprzyjemnych zapachów zarówno w trakcie malowania jak i po jego zakończeniu.
Do renowacji drzwi zewnętrznych najlepiej nadają się lakierobejce, np. Drewnomal Lakierobejca oraz gruntoemalie akrylowe, np. Cynkal®. Wyroby te mają większą wytrzymałość mechaniczną, a poza tym przystosowane są do niekorzystnych warunków atmosferycznych (wilgoć, promieniowanie UV, skrajne temperatury).
O prawidłowym pomalowaniu drewna bejcą (impregnatem) przeczytasz w artykule NIE WPADNIJ W PUŁAPKI BEJCOWANIA.
Jak natomiast malować drewno gruntoemalią piszemy w artykule GRUNTOEMALIA – CO TO JEST I DO CZEGO SŁUŻY?