Jeżeli Twoje rynny były już malowane i odchodzi od nich farba, pozbądź się luźnych płatów starej powłoki, a potem przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym i całość odpyl.
Uszczelnij miejsca newralgiczne. Należą do niech wszelkie łączenia rynien i rur spustowych. Rozszczelnienia i poluzowania naprawiaj tymi samymi metodami, jakimi pierwotnie były montowane rynny.
Uzupełnij ewentualne ubytki odpowiednią masą szpachlową, na koniec wyrównaj jej powierzchnię papierem ściernym.
Ponownie odpyl i odkurz orynnowanie, najlepiej spłukując je myjką ciśnieniową.
Przed malowaniem starannie odtłuść podłoże przy pomocy odpowiedniego środka, np. Ekosolwent® i jeszcze raz zmyj całość wodą.
Do malowania rynien i rur spustowych wybierz taką farbę, która zapewni im odpowiednią ochronę, a więc odporną na uszkodzenia mechaniczne i blaknięcie, jak również na skrajne temperatury. Gdy rynny uległy miejscowej korozji, koniecznie zastosuj farbę prosto na rdzę. Bardzo ważne jest, aby farba miała doskonałą przyczepność.
Produkt, który spełnia te wszystkie warunki, a ponadto nadaje się zarówno do stali, ocynku i PCV to uniwersalna gruntoemalia akrylowa Cynkal®. Aby skutecznie chroniła Twoje rynny nanieś 3 warstwy tego wyrobu w odstępach co 4 godziny.
Więcej o gruntoemalii Cynkal® przeczyszczasz w artykule GRUNTOEMALIA – CO TO JEST I DO CZEGO SŁUŻY?