RYNNY DOBRZE CHRONIONE

KIEDY WYMIENIĆ RYNNY

REMONT ORYNNOWANIA

O tym, czy dbać o rynny na bieżąco, nie trzeba dyskutować. Pytanie powstaje kiedy je wymienić, a kiedy wystarczy odnowić? A jeśli odnowić, to w jaki sposób, aby pozostały dobrze chronione przed nieustającym oddziaływaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

KIEDY WYMIENIĆ RYNNY

Orynnowanie może być wykonane z różnych materiałów: z miedzi, stali powlekanej, stali cynkowanej, aluminium lub blachy cynkowo-tytanowej, a także z PCV. Postęp technologiczny powoduje, że z każdym rokiem materiały te mają coraz lepsze parametry, jednak na starszych budynkach rynny  i rury spustowe ze stali często ulegają korozji, a plastikowe popękaniu i odbarwieniu.

Jeżeli wymieniasz dach, albo odnawiasz elewację całego domu, zamontuj też nowe orynnowanie. Nawet jeśli stare prawidłowo pełni swoją funkcję, nie będzie dobrze komponować się na tle świeżej elewacji czy nowego dachu. Rynny i rury spustowe będą do wymiany także wtedy, gdy są mocno skorodowane, popękane, albo po prostu dziurawe.

Jednak w przypadku gdy Twoje rynny sprawują się dobrze, a tylko ich wygląd budzi zastrzeżenia  – samodzielny remont jest możliwy.

REMONT ORYNNOWANIA

Remont orynnowania nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Licz się jednak z tym, że będzie uciążliwy.

Przed przystąpieniem do konserwacji orynnowania koniecznie sprawdź prognozę pogody. Prace prowadź wyłącznie w bezpiecznych warunkach (bez deszczu, silnego wiatru i silnego słońca). W lecie zaczynaj bardzo wcześnie rano, kiedy jest jeszcze chłodno.

Orynnowanie znajdujące się do wysokości 3 – 4 m. możesz przeprowadzić samodzielnie, zadbaj tylko o stabilną drabinę.

W budynkach piętrowych i z poddaszem dla własnego bezpieczeństwa zatrudnij dekarza.

Renowację orynnowania rozpocznij od oczyszczenia  go z liści, gałęzi i innych elementów, które osiadły na rynnach . Najlepiej do tego sprawdzi się myjka ciśnieniowa.

 

Jeżeli Twoje rynny były już malowane i odchodzi od nich farba, pozbądź się luźnych płatów starej powłoki, a potem przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym i całość odpyl.

Uszczelnij miejsca newralgiczne. Należą do niech wszelkie łączenia rynien i rur spustowych. Rozszczelnienia i poluzowania naprawiaj tymi samymi metodami, jakimi pierwotnie były montowane rynny.

Uzupełnij ewentualne ubytki odpowiednią masą szpachlową, na koniec wyrównaj jej powierzchnię papierem ściernym.

Ponownie odpyl i odkurz orynnowanie, najlepiej spłukując je myjką ciśnieniową.

Przed malowaniem starannie odtłuść podłoże przy pomocy odpowiedniego środka, np. Ekosolwent® i jeszcze raz zmyj całość wodą.

Do malowania rynien i rur spustowych wybierz taką farbę, która zapewni im odpowiednią ochronę, a więc odporną na uszkodzenia mechaniczne i blaknięcie, jak również na skrajne temperatury. Gdy rynny uległy miejscowej korozji, koniecznie zastosuj farbę prosto na rdzę. Bardzo ważne jest, aby farba miała doskonałą przyczepność.

Produkt, który spełnia te wszystkie warunki, a ponadto nadaje się zarówno do stali, ocynku i PCV to uniwersalna gruntoemalia akrylowa Cynkal®. Aby skutecznie chroniła Twoje rynny nanieś 3 warstwy tego wyrobu w odstępach co 4 godziny.

Więcej o gruntoemalii Cynkal® przeczyszczasz w artykule GRUNTOEMALIA – CO TO JEST I DO CZEGO SŁUŻY?

Podziel się :)