OGRODZENIA Z BETONU – KONSERWACJA

DOCEŃ ZNACZENIE KOLORU

ZDIAGNOZUJ BOLĄCZKI BETONU

MALUJ SKUTECZNIE

Betonowe ogrodzenia to ze względu na stosunkowo niskie koszty i szybki montaż. Nic dziwnego, że cieszą się dużym zainteresowaniem pośród właścicieli domów jednorodzinnych i innych nieruchomości. Jednak z upływem czasu konstrukcje betonowe tracą walory estetyczne. Na szczęście nie oznacza to konieczności ich wymiany. Renowacja betonowego płotu należy bowiem do stosunkowo prostych prac malarskich. Późna wiosna i lato są najlepszą porą na konserwację ogrodzenia z betonu. Dlatego właśnie teraz dzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem w tej dziedzinie.

ZDIAGNOZUJ BOLĄCZKI BETONU

Betonowe ogrodzenia są w oczywisty sposób narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak: kurz, błoto, deszcze, śniegi, ostre słońce, czy wahania temperatur. Dlatego z czasem takie płoty ulegają trwałym zabrudzeniom. Na starszych elementach betonowych pojawiają się także zanieczyszczenia organiczne w postaci zielonych nalotów z mchu. Zjawisko to występuje w szczególności na załamaniach konstrukcji ażurowych. Kolejną bolączką płotu z betonu jest wyblakła, łuszcząca się farba, a w skrajnych wypadkach widoczne ubytki. Choć samo malowanie betonu jest czynnością prostą, ostateczny efekt końcowy w dużej mierze zależy od odpowiednio przygotowanego  podłoża:

  • oczyść beton z kurzu i pyłu
  • usuń mechanicznie łuszczące się płaty farby oraz organiczne naloty (mchy, pleśnie, grzyby) przy użyciu drucianej szczotki i środka grzybobójczego
  • zmyj plamy z tłuszczu i oleju z pomocą preparatu Ekosolwent®
  • zaszpachluj i wyrównaj papierem ściernym ubytki oraz nierówności – pominięcie tego etapu doprowadzi do dalszych uszkodzeń ogrodzenia, a tym samym pękania nowej powłoki malarskiej
  • zaimpregnuj beton – czynność ta nie jest konieczna, ale polecamy ją, gdyż w ten sposób wyrównasz chłonność podłoża, ochronisz je przed korozją biologiczną oraz zniwelujesz pękanie betonu przy ujemnych temperaturach
  • wymyj płot wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej, aby strumień wody pod ciśnieniem oczyścił najtrudniej dostępne fragmenty w ogrodzeniu
  • poczekaj do całkowitego wyschnięcia płotu, zanim przejdziesz do jego malowania.

DOCEŃ ZNACZENIE KOLORU

Zanim zabierzesz się za malowanie, zastanów się, w jakim kolorze Twoje ogrodzenie będzie najlepszą wizytówką posesji. Aby stworzyć estetyczne wrażenie całości, zachowaj umiar w ilości zastosowanych barw oraz w ich nasyceniu (unikaj zbyt jaskrawych wariantów). Generalna zasada brzmi – im mniej kolorów tym lepiej. Wybierając odcień farby dla betonowego ogrodzenia weź pod uwagę:

  • kolorystykę elewacji i otoczenia domu (np. kostki brukowej), aby kolor płotu był w podobnej tonacji
  • styl, położenie i charakter nieruchomości  (np. kolory białe i niebieskie nadadzą marynistyczny klimat nadmorskiemu obiektowi dla turystów)
  • funkcjonalność (ogrodzenie w pobliżu ulicy narażone jest na większe zabrudzenia, w tym przypadku zdecyduj się na ciemniejsze tonacje kolorów ziemi: brąz, szarość, grafit).

Ważnym czynnikiem wpływającym na odbiór ogrodzenia jest jego bezpośrednie otoczenie. Gdy zasłania je zieleń, możesz pozwolić sobie na odważniejsze kolory. Jeżeli natomiast pozostaje odsłonięte, zdecyduj się na barwy stonowane. Kiedy nie masz pomysłu na wygląd ogrodzenia, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór jednego z kolorów neutralnych, które sprawdzą się w większości przypadków (szarości, beże, brązy).

MALUJ SKUTECZNIE

Konserwację ogrodzenia z betonu przeprowadź późną wiosną lub latem. Wtedy pogoda jest najbardziej odpowiednia do pracy z farbą pod gołym niebem. Wybierz ciepły lecz niezbyt upalny dzień. Koniecznie upewnij się, że nie będzie wtedy padać, ani mocno wiać.

Pamiętaj, że o skutecznej ochronie płotu decyduje jakość farby do betonu. Ponieważ jej zadaniem jest izolacja podłoża od wilgoci i czynników atmosferycznych, musi ona spełniać  zarówno wysokie wymagania estetyczne, jak i odpornościowe. Dlatego polecamy gruntoemalię akrylową Cynkal®. Samo malowanie betonowego ogrodzenia przy użyciu tego produktu jest stosunkowo proste i nie wymaga dużego doświadczenia:

  • farbę możesz nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskiem (ta ostatnia metoda wymaga uprzedniego zabezpieczenia otoczenia, usprawnia tempo pracy, ale zużywa więcej farby)
  • jeśli Twój płot z betonu jest zdobiony drobnym, rowkowanym wzorem, skorzystaj z pędzla, którym dokładniej dotrzesz do wszystkich zagłębień i szczelin
  • w przypadku płaskiego podłoża zdecyduj się na wałek
  • malowanie zacznij od miejsc trudno dostępnych, do większych powierzchni przejdź w następnej kolejności
  • nanieś przynajmniej 2, a najlepiej 3 warstwy farby, by uzyskać powłoki o najwyższych parametrach technicznych oraz we właściwym kolorze (w przypadku gruntoemalii akrylowej Cynkal® odczekaj 4 godziny zanim zaczniesz nanosić kolejną warstwę).

Ogrodzenie to pierwszy element, z którym stykają się Twoi goście – dbaj więc o nie dobrze, aby estetycznie prezentowało się pomimo upływu czasu : )

Podziel się :)