NIE WPADNIJ W PUŁAPKI BEJCOWANIA

WSZYSTKO, CO MUSISZ, ABY BEJCA Z TOBĄ WSPÓŁPRACOWAŁA

KILKA SŁÓW O BEJCY

Drewno to naturalny i piękny surowiec, który pasuje niemal wszędzie. Dlatego warto zadbać o odpowiednie wyeksponowanie jego urody. Żaden produkt do drewna nie zrobi tego lepiej niż bejca, względnie lakierobejca, która łączy cechy bejcy z ochronnymi właściwościami lakieru. Czasami jednak bejca zastawia pułapki na mniej wprawny pędzel. W tym wpisie postaramy się pomóc wszystkim, którzy planują zmierzyć się z… drewnem : )

KILKA SŁÓW O BEJCY

Bejca to zarazem  impregnat i transparentna farba do bezpośredniej aplikacji na drewno, sklejkę i płyty drewnopochodne. Jej działanie polega na tym, że wnika w strukturę drewna, zachowując przy tym jego pierwotną fakturę i rysunek słojów. 

Zastosowanie bejcy pomaga w  zniwelowaniu różnic kolorystycznych podłoża, a  fungicydy dodane do tego wyrobu chronią drewno  przed rozwojem pleśni i grzybów. Jeśli zależy Ci na produkcie ekologicznym, którego możesz użyć w pomieszczeniach o słabej wentylacji, polecamy Aquapol Impregnat.

Czasami zabejcowane drewno wymaga dodatkowego zabezpieczenia lakierem. Dzieje się tak w sytuacji, gdy podłoże narażone jest na nadmierną eksploatację (np. ścieranie) lub silne oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych (np. promieniowanie UV, wilgoć, różnice temperatur). Dobrym rozwiązaniem jest wówczas sięgnięcie po lakierobejcę (lakobejcę), czyli produkt o właściwościach podobnych zarówno do tradycyjnych bejc, jak i do lakierów. Polecamy Aquapol Lakierobejcę

Bejca może występować niemal w każdym kolorze, jednak w praktyce najczęściej stosuje się ciepłe odcienie zbliżone do tonacji drewna.

WSZYSTKO, CO MUSISZ, ABY BEJCA Z TOBĄ WSPÓŁPRACOWAŁA

Urokliwy efekt jaki nadaje drewnu bejca mogą zepsuć zacieki, przebarwienia, nierównomiernie rozłożony kolor lub wręcz inny odcień poszczególnych powierzchni. Aby tego uniknąć przestrzegaj zasad prawidłowego malowania tym produktem:

  • zawsze szlifuj powierzchnię drewna wzdłuż włókien
  • starannie odpylaj podłoże z pomocą czystego pędzla lub odkurzacza (przy większych powierzchniach)
  • uzupełnij ubytki drewna przed bejcowaniem (służy do tego szpachlówka lub kit do drewna)
  • dokładnie mieszaj bejcę przed każdorazowym użyciem 
  • zawsze wykonuj próbne wymalowanie w mniej widocznym miejscu, aby przekonać się, jaki będzie finalny efekt –  odcień bejcy zależy bowiem od gatunku drewna, jego wieku, stopnia wysuszenia oraz porowatości
  • nie przeprowadzaj  bejcowania w temperaturze poniżej 50C
  • bejcę aplikuj wzdłuż usłojenia
  • nakładaj produkt równomiernie i cienką warstwą, a by uniknąć zacieków i przebarwień
  • nadmiar bejcy zbierz z suchym pędzlem lub bawełnianą szmatką
  • w celu uzyskania ciemniejszego odcienia nałóż kolejną warstwę bejcy
  • drewno znajdujące się na zewnątrz pomieszczeń pokryj 3. warstwami bejcy, do takich zastosowań polecamy Aquapol Lakierobejcę
  • jeśli nanosisz kilka warstw bejcy pamiętaj, aby przez malowaniem kolejnej odczekać do wyschnięcia warstwy poprzedniej zgodnie z zaleceniami producenta.

Bejcę możesz nakładać pędzlem i wałkiem, ale też gąbką i szmatką oraz pistoletem natryskowym. Jednak to ostatnie rozwiązanie wymaga większej wprawy, dlatego przygodę z bejcowaniem zaczynaj do narzędzi tradycyjnych. Do małych powierzchni najlepiej sprawdzi się szeroki płaski pędzel, a do większych – wałek.

Impregnująca  funkcja bejcy oznacza, że jest to pierwszy produkt, jaki należy nałożyć na podłoże. O tym, jak odmieniliśmy stare nieoheblowane drewno z pomocą białej ekologicznej bejcy przeczytasz we wpisie: METAMORFOZA WSPORNIKÓW Z SUROWEGO DREWNA. Jeśli więc na mebel, pergolę czy też jakikolwiek drewniany przedmiot, który zamierzasz odnowić, została już nałożona warstwa innego środka ochronnego (np. lakier, wosk, farba podkładowa), aplikacja bejcy nie ma sensu.

Podziel się :)