LAKIEROWANIE PODŁÓG ZIMĄ

CZEGO NIE WOLNO W ZIMIE

ZANIM POLAKIERUJESZ

JAK LAKIEROWAĆ PODŁOGĘ

Idą święta, a z nimi domowe porządki – jedne mniejsze inne większe. Niektórzy nie tylko sprzątają, ale też odnawiają i zadają nam pytania. Na jedno z nich odpowiemy dzisiaj. Brzmi ono: czy można lakierować drewniane podłogi zimą?  Otóż i tak i nie… Dlaczego? Zachęcamy do lektury : )

CZEGO NIE WOLNO W ZIMIE

Dzięki możliwości utrzymywania komfortowej temperatury w naszych mieszkaniach przez cały rok, również przez cały rok możesz przeprowadzać większość prac remontowych.  Są jednak pewne czynności, które zalecamy odłożyć na lato. W odniesieniu do lakierowania podłóg drewnianych jest to  cyklinowanie. Dlaczego? Otóż w lecie wilgotność powietrza jest stosunkowo wysoka: 45 – 65%, podczas gdy zimą wynosi ona około 25 – 35%. Innymi słowy zbyt suche powietrze w zimie powoduje powstawanie szczelin w drewnie. Jeśli w tym czasie przeprowadzisz cyklinowanie, a następnie zafugujesz te szczeliny, wówczas fuga zostanie na wiosnę wypchnięta przez napęczniałe drewno (w związku ze wzrostem wilgotności).

Dlatego zimą możesz lakierować tylko te podłogi, które nie wymagają cyklinowania.

Czego jeszcze nie wolno w zimie? Na pewno przegrzewania pomieszczeń.  Optymalna temperatura to  20-23oC.

Kolejny błąd to punktowe nagrzewanie. Może ono spowodować nierównomiernie wysychanie lakieru, różnice kolorystyczne i nieestetyczne wykończenie. I wreszcie w przypadku lakierowania podłóg zimą nie wolno zapominać o wietrzeniu. Co prawda jeśli użyjesz profesjonalnych produktów wodorozcieńczalnych, takich jak  Aquaparkiet – zapach nie będzie dolegliwy. Niemniej jednak dobrą praktyką jest przynajmniej raz dziennie wentylować remontowaną przestrzeń.

W zimie technika wietrzenia sprowadza się do krótkiego ale za to intensywnego procesu, czyli otwarcia okna na oścież na kilka minut, zamiast uchylenia go na kilka godzin.

ZANIM POLAKIERUJESZ

Przygotuj podłogę do lakierowania

Zacznij od oceny stanu podłogi. Jeżeli nie ma na niej znaczących rys lub ubytków lakieru to wystarczy, że odświeżysz parkiet za pomocą odpowiednich środków, np. płynów polimerowych przeznaczonych do pielęgnacji parkietów lakierowanych. Środki te powodują zasklepienie i zamaskowanie płytkich zarysowań. Jeśli jednak zauważysz wyraźne wytarcia warstwy lakieru lub pozostałości wosku, oznacza to, że przed lakierowaniem należy wykonać cyklinowaniem. W takim przypadku odłóż lakierowanie do lata.

Zaplanuj przestrzeń

Lakierowanie podłóg, choć nieskomplikowane, może być uciążliwe. I nie chodzi tu o sam proces aplikacji lakieru lecz o w miarę normalne funkcjonowanie domowników podczas remontu. Jeśli chcesz lakierować podłogę np. w pokoju, to przedtem dobrze przemyśl przestawienie mebli tak, aby nie utrudniały komunikacji.

Uwzględnij czas 

Weź pod uwagę, że czas potrzebny do zuyskania pełnej twardości powłoki lakieru to minimum 7 dni. Dopiero wtedy lakier uzyska pełną twardość. Do tego czasu nie stawiaj na podłodze nic ciężkiego.

JAK LAKIEROWAĆ PODŁOGĘ

  • Przed aplikacją, dokładnie wymieszaj lakier.
  • Nanoś go przy użyciu wałka lub pędzla – w miejscach, w których wałek nie ma dostępu, np. krawędzie, narożniki.
  • Lakierowanie parkietu wykonuj naprzemiennie tzn. w poprzek oraz wzdłuż drewnianych desek. W ten sposób uzyskasz ładną i równomierna warstwę ochronną.
  • Polakierowany parkiet pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 4 godziny.
  • W zależności od natężenia użytkowania, nakładaj do trzech warstw lakieru. Każdą kolejną – po upływie 4h.
  • Po nałożeniu ostatniej warstwy, pozostaw podłogę nieużywaną przez około 2-3 dni. Po tym czasie możesz po niej chodzić i stawiać lekkie przedmioty.
  • Meble wstaw po 7 dniach.

Nasza porada! Po nałożeniu każdej warstwy lakieru, przetrzyj lekko wilgotnym mopem podłogę, by w ten sposób wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia, które mogą zostać pokryte kolejną warstwą. Na temat olejowania i lakierowania podłóg piszemy też w artykule LAKIEROWANIE PARKIETÓW.

Podziel się :)