ETAP 1 – MYCIE

ETAP 1 – MYCIE

Mycie to bardzo ważny element etapu przygotowania podłoża do malowania, bo usuwa zanieczyszczenia pogarszające przyczepność powłok malarskich do podłoża.
  • Mycie usuwa z podłoża pyły, zatłuszczenia (np. tłustą sadzę na dachach) oraz zanieczyszczenia chemiczne (związki siarki, azotu, chlorki i inne) pochodzące z atmosfery, okolicznych fabryk, warsztatów, kotłowni i domowych palenisk.
  • Powierzchnię przeznaczoną do malowania należy zmyć roztworem detergentu EKOSOLWENT produkcji Malexim rozcieńczonym wodą w stosunku od 1: 1 do 1: 10 w zależności od zatłuszczenia i zabrudzenia podłoża.
  • Jeżeli podłoże pokryte jest grubą warstwą oleju lub smaru należy je wstępnie usunąć MALSOLWENTEM nr 1, a następnie zmyć nierozcieńczonym EKOSOLWENTEM i dokładnie spłukać wodą.
  • Najkorzystniej jest stosować przenośną myjkę ciśnieniową lub chociażby plecakowy opryskiwacz ogrodowy.
  • Dobre efekty przynosi szorowanie podłoża twardymi szczotkami ryżowymi lub plastikowymi (szczególnie w przypadku starych skredowanych powłok malarskich).
MALEXIM nie ponosi odpowiedzialności w przypadku zastosowania innych zmywaczy. Szczególnie dotyczy to wody amoniakalnej, emulsoli, a zwłaszcza środków myjących i czyszczących powszechnie stosowanych w gospodarstwie domowym. Prawie wszystkie środki stosowane w domach zawierają dodatki nabłyszczające (np. na bazie silikonów) i/lub chroniące skórę rąk (np. lanolina). Po myciu, te dodatki uszlachetniające trwale pozostają na powierzchni metali tworząc cienki film, który może pogorszyć przyczepność powłok malarskich do podłoża.