PARAPETY – ODNAWIANIE

OCEŃ SWÓJ PARAPET

CZYM MALOWAĆ PARAPETY

Parapety pełnią wiele funkcji: cyrkulacja temperatury w pomieszczeniu, zabezpieczenie przed wilgocią, ozdoba i miejsce ekspozycji roślin, czy dodatkowa półka. W każdym przypadku są one mocno eksploatowane (szczególnie te zewnętrzne) i stopniowo niszczeją. Nieestetycznie wyglądające parapety rzucają się w oczy, dlatego warto o nie dbać, a jeśli to konieczne – odnowić. Jak? O tym w dzisiejszym wpisie.

OCEŃ SWÓJ PARAPET

Bez względu na tworzywo, z jakiego wykonany został parapet: kamień, drewno czy PCV –  pierwszym krokiem będzie jego oczyszczenie środkiem odpowiednim do danego podłoża. To pozwoli Ci dokładnie oszacować stopień zniszczenia parapetu i zakres prac renowacyjnych.

Do parapetów z kamienia nie stosuj preparatów zawierających kwasy, aby nie zniszczyć powierzchni.

Drewniane parapety zaimpregnowane bejcą, które zachowały gładką niezniczoną powierzchnię, a ich jedyym mankamentem jest wyblakły lub zmieniony kolor, wystarczy ponownie zabejcować. Jak prawidłowo bejcować drewno przeczytasz we wpisie NIE WPADNIJ W PUŁAPKI BEJCOWANIA

Właściwa ocena stanu parapetów ma szczególne znaczenie w odniesieniu do drewniana i kamienia.  Jeśli takie parapety zostały trwale zabrudzone lub posiadają widoczne ubytki, rozważ ich pomalowanie farbą kryjącą. To najlepsza metoda również dla pożółkłych od słońca parapetów z tworzywa sztucznego. 

CZYM MALOWAĆ PARAPETY

Do przemalowania parapetów wybierz odpowiedni produkt, który zapewni im odpowiednią ochronę. Powinna to być farba odporna na blaknięcie i zarysowania, a także na wilgoć i skrajne temperatury, jakim poddawane są parapety zewnętrzne.

Wewnątrz budynku zastosuj wodorozcieńczalną gruntoemalię EkoCynkal. Jest to ekologiczny produkt do drewna, kamienia i tworzyw sztucznych. Możesz nim malować nawet w pomieszczeniach o słabej wentylacji. 

Parapety zewnętrzne, które poddane są większym obciążeniom (wilgoć, wahania temperatury, promieniowanie UV) pomaluj uniwersalną gruntoemalią akrylową Cynkal®.

W obu przypadkach postępowanie jest takie samo. Zacznij od przygotowania podłoża:

  • zabezpiecz stanowisko pracy folią malarską
  • pozbądź się starych łuszczących powłok 
  • uzupełnij ubytki
  • zeszlifuj podłoże używając papieru ściernego
  • usuń powstały pył
  • odtłuść powierzchnię stosując odpowiedni środek, np. Ekosolwent®
  • starannie spłucz parapet wodą i poczekaj do jego wyschnięcia.

Jeśli malujesz parapety zewnętrzne poczekaj na dobrą pogodę – nie pracuj w deszczu, przy silnym wietrze, czy słońcu.

Parapet maluj wałkiem, a miejsca stykające się ze ścianą płaskim pędzlem. Nanoś niewielką ilość farby, dzięki temu nie powstaną zacieki.

A może zamiast parapetów w standardowej bieli poeksperymentujesz z innymi kolorami? : )

Podziel się :)