MALOWANIE BETONOWYCH SCHODÓW - Fabryka Farb i Lakierów MALEXIM

MALOWANIE BETONOWYCH SCHODÓW

ZALETY MALOWANIA BETONOWYCH SCHODÓW

PRZYGOTOWANIE SCHODÓW

RODZAJE FARB DO BETONU

Malowanie betonowych schodów to względnie tani sposób na ich jakościowe wykończenie. Postęp technologiczny w połączeniu z obecnymi trendami w projektowaniu wnętrz i otoczenia budynku, otwiera wiele możliwości dla zmiany wyglądu stopni z betonu. Klinkierowe płytki przed wejściem czy drewniane okładziny wewnątrz to nie jedyny już sposób na wykończenie tego elementu. Alternatywą są nowoczesne farby do betonu. Oprócz parametrów wytrzymałościowych oferują one nie tylko trwałą ochronę, ale też modny design. Malowanie betonowych schodów da efekt pasujący zarówno do wnętrz industrialnych, jak i do tych w stylu vintage. I właśnie o tym  będzie dzisiejszy wpis. 

ZALETY MALOWANIA BETONOWYCH SCHODÓW

Malowanie betonowych schodów – wewnętrznych i zewnętrznych – stało się popularne z kilku powodów. Współczesne farby do betonu gwarantują bardzo dobre zabezpieczenie podłoża, stosunkowo prostą aplikację, względnie niskie koszty oraz modny efekt. Koszt pomalowania betonowych schodów wypada korzystnie zwłaszcza w porównaniu z pytkami ceramicznymi czy okładzinami drewnianymi, ponieważ  farba i robocizna są zdecydowanie tańsze. Jednak warunkiem koniecznym, aby pomalowane betonowe schody robiły odpowiednie wrażenie, jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Przede wszystkim musi być ono idealnie gładkie.

PRZYGOTOWANIE SCHODÓW

Finalny efekt, jaki osiągniesz nie tylko w przypadku malowania schodów z betonu, zależy w ogromnej mierze od przygotowania podłoża. Dlatego przed przystąpieniem do malowania oceń stan schodów:

  • usuń skruszałe i odpadające fragmenty betonu
  • uzupełnij ubytki, rysy i spękania
  • zadbaj o jak najlepsze wyrównanie podłoża
  • umyj beton za pomocą preparatu Ekosolwent® i pozostaw do wyschnięcia.

RODZAJE FARB DO BETONU

Drugim czynnikiem decydującym o trwałości i wyglądzie pomalowanych schodów z betonu jest odpowiednia farba. Ze względu na stopień obciążenia betonu należy rozważać różne produkty. Szczegółowo przeczytasz o tym TUTAJ. Natomiast ogólne kryteria dla farby do malowania betonowych schodów są następujące:

  • odporność na ścieranie i zabrudzenia
  • przyczepność do podłoża
  • antypoślizgowa powłoka
  • odpowiednio szeroka paleta kolorów
  • zabezpieczenie przez promieniowaniem UV
  • wytrzymałość na wilgoć i zmianę temperatur (dotyczy to malowania betonowych schodów zewnętrznych).

W przypadku malowania schodów wewnątrz budynku mieszkalnego proponujemy wodorozcieńczalną farbę akrylowo-silikonową Malsilbet. Natomiast do betonowych schodów na zewnątrz najlepsza będzie jednoskładnikowa gruntoemalia akrylowa Cynkal®. Jeśli potrzebujesz produktu o jeszcze większej wytrzymałości, na przykład do pomalowania betonowych schodów w basenie, polecamy wodorozcieńczalną epoksydową farbę dwuskładnikową Aquapox Beton. Cały artykuł na temat MALOWANIA BASENU z betonu przeczytasz TUTAJ.

Bez względu na rodzaj farby zawsze pracuj na całkowicie suchym podłożu w optymalnym przedziale temperatur otoczenia, czyli temperaturze od +10 do +25°C. Unikaj upałów, silnego wiatru i bezpośredniego nasłonecznienia. Malowanie betonowych schodów przeprowadź za pomocą pędzla lub wałka. Bezwzględnie stosuj się do zaleceń producenta umieszczonych  na opakowaniu farby.

Malowanie betonowych schodów to sposób na  niepowtarzalne wykończenie betonu, szansa na oryginalny design w Twoim domu. Włącz więc wyobraźnię i działaj  : ) 

Podziel się :)