
JAK WYGLĄDA ŹLE POMALOWANY METAL
UNIKAJ TYCH BŁĘDÓW
Malowanie powierzchni z metalu w warunkach domowych zazwyczaj bywa stosunkowo proste i może dawać wiele satysfakcji. Zdarza się jednak, że widzisz efekty swojej pracy i myślisz – porażka: nierówności, zacieki, purchle, a nawet odpadające płaty farby… Twój wysiłek poszedł na marne, a co gorsza metal nadal jest narażony na efekty korozji. Dlaczego tak się dzieje i jak tego uniknąć? O tym w dzisiejszym wpisie.
JAK WYGLĄDA ŹLE POMALOWANY METAL
Nawet najlepsza farba stanowi tylko pewien etap zabezpieczenia metalu. Choć to powłoka finalna, nie przykryje źle przygotowanego podłoża. Trwałość i estetyka farby zależy od tego, na ile starannie i prawidłowo przeprowadzisz czynności przygotowawcze. Niestety czasem mamy pokusę, aby pójść na skróty i… potem tego żałujemy.
Błędy popełnione podczas malowania objawiają się na nowej powłoce farby:
- pękaniem
- łuszczeniem
- brakiem odporności mechanicznej
- zarysowaniami
- plamami i przebarwieniami
- purchlami
- zaciekami
W rezultacie chociaż podłoże zostało świeżo pomalowane, wygląda nieestetycznie i nie pełni żadnej funkcji ochronnej dla metalu.


UNIKAJ TYCH BŁĘDÓW


Z malowaniem farbami budowlanymi jest jak z makijażem – im lepszy podkład, tym ładniejszy efekt. Jeżeli więc chcesz patrzeć z satysfakcją na pomalowane przez siebie ogrodzenie z metalu albo metalowe meble ogrodowe, czy metalowe osłonki na kwiaty, unikaj tych błędów:
- malowanie przy złej pogodzie (podczas deszczu, mrozu, upałów, wiatru, przy bezpośrednim nasłonecznieniu)
- niestaranne zeszlifowanie starych powłok malarskich, które się łuszczą, albo pękają
- niedokładne odpylenie i odkurzenie metalu po szlifowaniu
- niewłaściwe odtłuszczenie podłoża lub wykorzystanie nieodpowiedniego preparatu – polecamy ekologiczny koncentrat do usuwania na zimno brudu i tłuszczu z powierzchni przed malowaniem Ekosolwent®
- pominięcie etapu odtłuszczenia
- brak zmycia wodą powierzchni po odtłuszczeniu
- malowanie na niewyschniętym podłożu
- zbyt szybkie nałożenie kolejnej warstwy farby
- malowanie nieodpowiednimi lub złej jakości narzędziami
- nakładanie zbyt dużej ilości farby, które powoduje zacieki
- nieprzestrzeganie zaleceń producenta.
Choć farba to nie wszystko – produkt odpowiedniej jakości pomoże Ci uniknąć niektórych błędów. Dlatego jedną z ważniejszych decyzji przed malowaniem metalu jest wybór właściwego produktu. Dobrym rozwiązaniem będzie gruntoemalia akrylowa prosto na rdzę Cynkal®. Szczegółowo piszemy o niej w artykule GRUNTOEMALIA – CO TO JEST I DO CZEGO SŁUŻY?
Jeżeli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej o narzędziach malarskich, odsyłamy do tych wpisów:
Zdarza się też tak, że stopień korozji metalu wymaga dodatkowego przygotowania przed malowaniem gruntemalią. W takim przypadku zalecamy “Pożeracz rdzy”, o którym przeczytasz TUTAJ.